Uthulla e molles për flokë të shëndetshme

On Wednesday, March 20th, 2013

 Uthulla e molles organike mund të përdoret si trajtim i flokëve dhe lekures së kokës. Ajo është e pasur me vitamina A dhe C, amino acidet, enzimat, acid laktik, limoni dhe malic, të cilat ofrojnë veti të shkëlqyera terapeutike në flokë dhe në lëkurën e kokës.Le të shohim se si bëhet përzierja e uthullës së molles në flokë

 

1. Balancon vitaminen pH te lekures në kokën tuaj.

 2. Heq qelizat e lëkurës së vdekur që grumbullohen në lëkurën e kokës, që bllokojnë folikulat dhe parandalojnë  rritjen e flokëve të reja.

 3. Mban higjenën e nevojshme në lëkurën e kokës që rezulton në rritjen e duhur të rritjes së flokëve të reja dhe për të reduktuar humbjen e flokëve.

 4. Shkatërron bakteriet dhe kërpudhat në rritje në lëkurën e kokës dhe mbush folikulat e flokut, duke zvogëluar ndjeshëm ndjesinë e kruarjes,në lëkurën e thatë nga zbokthi.

5.Largon yndyren nga flokët. Pra, lëkura e kokës mbetet e pastër,e shëndetshme dhe e lirë që të funksionojnë ashtu siç duhet.

 6. Kjo është një mjet antiseptik i fuqishëm, që vret mikrobet dhe bakteriet që shkaktojnë infeksione dhe inflamacion në lëkurën e kokës.

7. Rrit qarkullimin e gjakut, të ushqyerit kryesor dhe oksigjenit në lëkurën e kokës. 

8. Lë flokët të pastër dhe me shkëlqim.

Trajtimet mund të bëhen për çdo lloj të flokëve:

 Për flokë kaçurrela , një herë në 2 javë: perzierja ½ filxhan uthull molle me ¼ filxhan me ujë të vakët.

Për flokë të drejta dhe të holla, një herë në javë:Përzierja 1 lugë gjelle uthull molle me 1 filxhan me ujë të vakët.

 Për flokë të ngjyrosura,perkohesisht apo të përhershme, një herë në muaj: Mix ½ filxhan uthull molle me 2 gota me ujë të ngrohtë.

Për flokët natyrore, një herë në 6 javë: përzierja 1 filxhan  uthull molle me 3 gota ujë të vakët

Pasi të keni larë flokët tuaj, aplikoni  përzierjen e uthulles se molles -me  ujë në lëkurën e kokës dhe beni masazh të butë me maje të gishtave e cila zgjat rreth gjysmë ore pas tharjes së flokëve mund ti lani flokët.

 Këshilla:
  Uthulla e Molles është e re me ngjyra prej dheu, ka një shije delikate dhe arome të pasur.

   • Mund të shtohet në dietën e përditshme të , ajo ka veti shumë të dobishme për funksionimin e duhur të trupit.

 • Ju mund të gjeni atë në dyqane me produkte organike.

About -

Tags:
Posted in Shendeti
Displaying No Comments
Have Your Say

Leave a comment

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Close
Please support the site
Nëse ju pelqen kjo faqe, na pëlqeni edhe në Facebook. Faleminderit!!!
Social PopUP by SumoMe