Tortë me portokall dhe çokollatë

On Thursday, February 28th, 2013

200g  Gjalpë 
Sheqer 180g
3 vezë të mëdha
1 lugë gjelle lëkure te portokallit
4 lugë gjelle lëng portokalli (të freskët)
1 lugë ekstrakt vanilje
 (B) ~përziejmë së bashku
250g miell i thjeshtë
1 lugë pluhur për pjekje pjekje
1 lugë çaji sode buke
1/8 lugë çaji kripë

 (C)
200g krem kosi ose kos të thjeshtë natyrorë
Gjysmë çokollate e ëmbël, presim në copa dhe e shkriejmë  në një enë apo mikrovalë.

Mënyra e Përgaditjes.
1.Furrën ngrohim paraprakisht në 175C, Lyjmë tiganin vaj dhe me pak miell.

2.Rrahim gjalpën për një kohë dhe të shtonjmë sheqerin, vazhdojnë tërrahim gjalpin derisa të zbutët

3. Shtojmë vezët dhe njëkohesisht i përziejmë mirë. Shtojmë lëkuren e portokallit, lëngun portokallit dhe ekstraktin e  vaniljes, rrahim me shpejtësi të ulët deri të kombinohet mirë.

4.  Ndahen përbërësit (B) në 4 pjesë dhe krem kosi në 3 pjesë. Hidhim një pjesë të miellit dhe kosi kremi rrahet në mënyrë alternative,  dhe pas secilës Gjithashtu.

5.  Merrim gjysmen e përzierjes dhe butësisht përziejmë me çokollatë të shkrirë (A nuk e  përziejmë).

6. Marim një lugë te madhe dhe thjeshtë futim çokollatën ne përyierjen A  brenda në tigan dhe përziejmë në mënyrë alternative, derisa të gjitha përzierjet  janë përzier butësisht e  shkundni pak përzierjen në tepsi në mënyrë që të bashkohen brumi.

7.  Pjekim për 50-60 minuta e provojmë me një pirun në mes deri të del i piruni i terur .

 8. Heqim tortën nga furra dhe vendosim për të e ftohur për 20 minuta,dhe është e gatshme.

Tags:
Posted in Kuzhina
Displaying 5 Comments
Have Your Say

 1. blerinda says:

  mua me pelqen shum tortja me qokollat dhe jam e trent mas qokollates dhe a mund te me pruni ne shtepi nje torte me qokollat

 2. mirjeta says:

  edhe mua me pelqen shum tortja me qokollat

 3. donjeta says:

  shum e shishme edhe mua me pelqen embelsira me qokolat

 4. elhame says:

  ohhhhhhhh mua po me pelqen shum kjo embelsir tung tung faleminderit shummmmmm per receten tuaj tung

Displaying 5 Comments
Have Your Say

Leave a comment

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>