Posts Tagged ‘Kuzhina’

Buke me djath dhe ullinj

On Tuesday, November 20th, 2012
  1 pako maj buke,  3 rrema rozmarinë , 400 g djath feta,  50 g ullinj të zi pa fara , pak krypë  piper , 5 lugë gjelle vaj ulliri,  letër për pjekje, Përgatitja e recetës:   Në 330 ml ujë të vakët shtojme majin e bukes  beni  përzierjen e brumit dhe gatujeni deri te trashet brumi. Mbulojme dhe e lëmë në një ...

Pogaqe luledielli

On Tuesday, November 20th, 2012
Përbërësit e nevojshëm: 1kg miell, 6dl qumësht, 30 gr tharm, 1 lugë sheqer, 3 vezë dhe 1 e verdhe veje, 1 lugë vaj, 30 g kripë, 1 lugë susam, Mënyra e pëgaditjes: Brumi zihet me miellin,tharmin,sheqerin,3 lugë vaj,vezët,kripen dhe qumeshtin e vakur.Brumi ndahet në katër pjesë por ashtu që pjesa e katërt të jetë pak ...