Posts Tagged ‘Kuzhina’

Tortë për krishtlindje me fruta dhe arra

On Thursday, November 22nd, 2018
Torta e Krishtlindjeve është një tortë super e shijshme, e mbushur me fruta të thata dhe arra që do të pëlqehen nga njerëz nga të gjitha grupmoshat. Përbërësit për tortën e Krishtlindjeve: Boronica të thata – 1/3 filxhan Rrush të thatë i zi- 1/3 filxhan Rrush të thatë i bardhë- 1/3 filxhan Hurma- 1/3 filxhan ...

Ja cili është fruti i shëndetit

On Friday, June 2nd, 2017
Avokado konsiderohet si frut i shëndetit, për shkak të përfitimeve të shumta që kemi nga konsumimi i tij. Avokado ngadalëson plakjen, ul kolesterolin dhe i shërben zemrës së shëndetshme. Parandalon alzaimerin, ndihmon shërimin e depresioneve, ka fuqi anti-grip dhe është i shkëlqyer për flokët e thatë. Avokadot janë plot me magnez dhe kalium, të dy ...

Receta – Bukë e mbushur

On Sunday, March 12th, 2017
Nevoiten perberesit ; 1.1/2 gota miell buke 1 lugë maja e çastit sheqer 1/2 luge 1 luge kripë 2/3 filxhan qumësht të ngrohtë 1 lugë gjelle vaj ulliri 3 pjese djathë i copëtuar  3 pjes djathë mocarela 2 vezë (nese deshironi,i ndajme ne rriska ose feta domatet ,specat,qepe te reja hudhra dhe qfare te deshironi proshute etj,dhe një përzierjete erezave ...

Mësoni- Recetë susam ose tahini halva -per festën e Bajramit

On Thursday, September 17th, 2015
  Recetë për Sesam halva, tahini ose halva: një trajtojnë ëmbël. Mëso se si për të bërë halva mirë. Halva është në thelb një paste e kristalizuar nga farat e susamit (tahini) dhe sheqerit. Halva mirë përkthyer si sheqerkë-rrjedh nga arabishtja e “ëmbël”.Halva është tradicionale nëpër një gamë të gjerë të kulturave,përhapur gjeografikisht nga Afrika e ...

Recetë për Minitortë – Ideale për mengjesin me kafe

On Thursday, June 18th, 2015
Receta per 6 torta te vogla Perbërësit: 2 filxhana miell 2/3 filxhan pluhur kakao 1/2 lugë qaji sodë buke 1/2 lugë qaji kripë 1/4 filxhan sheqer ngjyrë kafe 1/4 filxhan sirup malase (bën edhe qololatë e shkrirë) 1/2 filxhan jogurt 2 vezë 3/4 filxhan me buter të shkrirë 1 filxhan birrë 1/2 filxhan copa çokolate ...

Recete ,Pana me Spinaq (pallaqinka me spinaq)

On Tuesday, February 17th, 2015
Përbërësit: • 3 vezë • 2 lugë vaj • 1 filxhan dhallë • 1 filxhan miell + 1 lugë gjelle • 1 tas i vogël me djathë te kripur të bardhë • 1 tas i madh me spinaq të grirë Kripë • 1 lugë çaji Sheqer • 1 lugë çaji • 1 pako me pluhur pjekje • Së pari rrahim vezët dhe ...

Torte me Eurokrem

On Thursday, January 29th, 2015
Perberesit   4ve 12 luge sheqer 12 luge vaj 12 luge qumesht 12 luge miell 4 luge kakao+1pluhur paste(pecive) Sherbeti 1/2 liter qumesht 10 luge sheqer 1 pavllake(shmant) 2 luge eurokrem Perzihen te gjith perbersit dhe piqet ne temperature 200 grade per 15 minuta.Pastaj i qitet sherbeti i ftohet ngadale derisa ta pij krejt qumshtin.Pastaj lihet ...

Tortë e shijshme suedeze

On Friday, January 16th, 2015
Tortë e shijshme  suedeze  një ushqim i lehtë për tu përgaditur dhe i shijshëm Për të bërë këtë tortë së pari  ju keni për të prerë një copë të rrumbullakët bukë në shtresa. Pastaj në një tas përziejmë krem djathi , majonezë dhe salcë kosi ,dhe ndahet përzierja në dy pjesë. Shto vezë të ziera  të copëtuara ...

Copeza Buke me gjalpë hudhër dhe kripë

On Monday, January 12th, 2015
Produkte: Ujë 330ml Gjysmë pako maja 1lugë-sheqer Kripë 1lugë 2gr.gjalp 500gr.-miell hudhër, gjalpë-vaj dhe , thelp hudhër vegetë Gatuajmë brumin ,perziejmë mielin ,majan kripen ,sheqerin dhe gjalpin,bejme brumin dhe e lejme te fryhet ,pastaj ndajme brumin ne kuleq ,si topa.Pastaj i tehollojme pakez,në një tigan të nxehtë ose skarë i pjekim.Marim pak vaj,hudher pluhur ose te grire imet hudhër dhe ...

Recetë-Bukë me kungull-djathë dhe fara

On Thursday, December 11th, 2014
Tul kungulli 175gr 50g djathë i grirë 25 gram fara kungulli  Miell 225 gr.  1 tlugë qaji pluhur pjekje  2 vezë .1 lugë gjelle qumësht 1 lugë qaji kripë Përgaditja. Furra nxehet deri në 190C  Në një enë përziejmë miellin, pluhurin për pjekje dhe kripën. Gërryejmë tre pjesë të kungullit dhe e përziejmë me miellin Shtojmë farat, 2/3 kube djathë (të prera ...