Posts Tagged ‘shendeti’

Tortë për krishtlindje me fruta dhe arra

On Thursday, November 22nd, 2018
Torta e Krishtlindjeve është një tortë super e shijshme, e mbushur me fruta të thata dhe arra që do të pëlqehen nga njerëz nga të gjitha grupmoshat. Përbërësit për tortën e Krishtlindjeve: Boronica të thata – 1/3 filxhan Rrush të thatë i zi- 1/3 filxhan Rrush të thatë i bardhë- 1/3 filxhan Hurma- 1/3 filxhan ...

Ja cili është fruti i shëndetit

On Friday, June 2nd, 2017
Avokado konsiderohet si frut i shëndetit, për shkak të përfitimeve të shumta që kemi nga konsumimi i tij. Avokado ngadalëson plakjen, ul kolesterolin dhe i shërben zemrës së shëndetshme. Parandalon alzaimerin, ndihmon shërimin e depresioneve, ka fuqi anti-grip dhe është i shkëlqyer për flokët e thatë. Avokadot janë plot me magnez dhe kalium, të dy ...

Përdorni gjetet e borzilokut për dhëmbë të bardhë

On Monday, May 8th, 2017
Dhëmbët e bardhë dhe të shëndetshëm mund t’i krijoni edhe në shtëpi, duke përdorur këtë recetë natyrale shumë efektive. Gjethet e borzilokut kanë benefite të shumta për zbardhjen e dhëmbëve dhe mbrojtjen e tyre nga dëmtimet e çamçakëzëve, përderisa lëkura e portokallit është e pasur me shumë vitamin C dhe kalcium që ju ndihmojnë të ...

Recetë për Minitortë – Ideale për mengjesin me kafe

On Thursday, June 18th, 2015
Receta per 6 torta te vogla Perbërësit: 2 filxhana miell 2/3 filxhan pluhur kakao 1/2 lugë qaji sodë buke 1/2 lugë qaji kripë 1/4 filxhan sheqer ngjyrë kafe 1/4 filxhan sirup malase (bën edhe qololatë e shkrirë) 1/2 filxhan jogurt 2 vezë 3/4 filxhan me buter të shkrirë 1 filxhan birrë 1/2 filxhan copa çokolate ...

Çokollata e zezë fsheh shumë përparësi shëndetësore

On Monday, March 2nd, 2015
Çokollata e zezë fsheh shumë përparësi shëndetësore. Hulumtimet kanë dëshmuar që çokollata mund të reduktojë rrezikun nga shumë sëmundje të ndryshme, duke përfshirë sëmundjet e zemrës, sulmin në zemër dhe tru. Çokollata rregullon nivelin e kolesterolit, ndërsa një hulumtim ka treguar që është efikase edhe në rregullimin e shtypjes së gjakut. Shkencëtarët kanë dëshmuar që ...

Gruaja boshnjake tregon receten qe e ndihmoi te sherohet nga kanceri

On Wednesday, December 17th, 2014
Një grua e cila pretendon se kishte vuajtur nga kanceri, e ka publikuar në një portal, recetën e një ilaçi popullor, për të cilin thotë se i ka ndihmuar të shërohet nga kanceri. Gruaja boshnjake ka treguar recetën që e ndihmoi të shërohet nga kanceri. Receta përbëhet nga xhenxhefil dhe mjaltë, e cila ka arritur ...

Si të heqim lythat në kushte shtëpie

On Friday, December 5th, 2014
Lythat janë rritje të lëkurës të shkaktuara nga një infeksion virale specifikisht nga virus i(virusi human papilloma).Ato janë një lezion i lëkurës, të cilat paraqesin një formë të ndryshueshme, zakonisht kanë formë të rrumbullakët. Por lythat mund të ndikojnë dhe në paraqitjen tone të jashtme duke shkaktuar ndrojtje (për shkak se na prishin imazhin) por ...

6 hapa për bark, vithe të forta dhe duar të bukura

On Tuesday, December 2nd, 2014
Dy ushtrime u kushtohen barkut, tri vitheve, ndërkaq një ushtrim gjithmonë tricepsit. Për motivim, nxirrni veshjen tuaj të preferuar vjeshtore nga gardëroba, në të cilën dëshironi të dukeni sa më bukur, lëshoni muzikën tuaj të preferuar dhe filloni aksionin “sërish perfekt”. Çdo ditë ndani nga 20 minuta për 6 ushtrime të rëndomta me të cilat ...

Çfarë të hahet dhe të pihet në kohë të caktuara të ditës

On Wednesday, September 24th, 2014
Nuk është e rëndësishme vetëm ajo që e hani, por edhe kur e hani. ‘Ushqimi dikton çdo gjë, nga disponimi dhe nivelet e energjisë e deri në cilësinë e gjumit dhe dëshirat”, thotë dietistja Marci Anderson. Pra, nëse dëshironi të furnizoheni me energji në mëngjes, të qetësoheni gjatë drekës dhe ta siguroni një gjumë të ...

Qëndroni të rinjë me këto mënyra të thjeshta

On Tuesday, August 26th, 2014
Duke u rritur, pamja juaj rinore largohet çdo ditë e më shumë. Por, Kiran Lohia, një dermatologe, ka shpërndarë disa mënyra të shëndetshme për lëkurën që të qëndrojë e re. Për të arritur që të keni lëkurë të shëndetshme dhe të re, duhet t’i përcjellni këshillat e Kiran Lohia që Lajmi.net i ka transmetuar për ...