Posts Tagged ‘sallat’

Sallatë me Makarona

On Sunday, January 27th, 2013
Përberësit: 1  ½ lugë kripë 300 gram makarona 2 gota kastraveca(tranguj)të copëtuar 2 gota domate të vogla të prera përgjysmë 1 filxhan djathë feta copëtuar  ½ filxhanit ullinj jeshil, të copëtuar 1 qepë e mesme të grira në formë rrethi ½ lugë çaji rigon i tharë ½ filxhan vaj ulliri 3 lugë uthull e kuqe Kripë dhe ...

Sallate me Mango dhe Avokado

On Friday, December 7th, 2012
Për sallatë: 2 mango te  pjekur,te qëruar, vihenne pjte te copëtuar 1 Avokado e madhe,e qëruar, vuri  dhe e copëtuar 1 lugë lëng limonit 1 lugë gjelle lëng Tangerine 1 flete majdanozi i coptuar 2 lugë çaji vaj ulliri 1 lugë gjelle Susam i farës së zezë. kombinim i thjeshtë dhe sensacional, mango dhe avokado është një nga ...

Sallatë me oriz

On Wednesday, November 14th, 2012
Perberesit: 1 filxhan oriz majdanoz kopër turshi misër kripë Pergatitja: Se pari zihet orizi dhe lihet te ftohet. Pas gjysme ore e sperkatim me vaj ulliri. Majdanoz e grijme imet dhe ja shtojme orizit, pastaj grijme edhe turrshine dhe po ashtu ja shtojme orizit. Shtojme kripen sipas deshires dhe e perziejme. Servimin e bejme ne forme ...

Sallatë

On Wednesday, November 14th, 2012
Domate ,kastravec, qepe, majdanoz, vaj ulliri kripe Prijini domatet, kastravecet qepet (pasi t’i keni pastruar e thare) ne copa te vogla, apo te medha (sipas deshires). Shtojini majdanozin e fresket te prere imet, kripe dhe vaj ulliri para ngrenies. Perziejini mire dhe … shijojeni. Sipas deshires mund t’i shtoni edhe djathe te bardhe, spec apo ...

Sallata dhe shendeti

On Thursday, November 8th, 2012
Sallata jeshile Fletët e gjelbra të spinaqit, sallatës jeshile, etj janë tepër të pasura me acid folik dhe ndihmojnë në luftimin e depresionit dhe nga ana tjetër janë tepër të ushqyeshme për femrat shtatzëna. Një sallatë me perime të tilla nuk duhet të mungojë kurrë në menynë tonë ditore. ...