Supë me Fasule

On Tuesday, January 29th, 2013
 • 360 gram fasule,
 •  1,25 l ujë,
 • 2 gjethe dafine
 •  1/2lugë, kripë,
 •  30ml vaj ulliri,
 •  1 qepë,
 •  1/2 rrënjë selino të mesme,
 •  1 karrot,
 •  1 rrënjë majdanoz,
 • 1 patate e mesme ,
 •  4 thelpinjë hudhër,
 • 1/2  lugë cumin(lloj pluhuri) ose
 •  1/2 lugë piper i kuq
 •  1/2 lugë çaji kripë,
 •  2 kuba të pules
 • 1 lugë lëng limoni

Mënyra e përgaditjes.

1.Së pari e lajmë fasulen mirë ,pastaj marim një tigan dhe e ulim në ujë gjatë nates së paku 6-8 orë që kokrrat e fasulës të fryhen.

2. Kur të jenë fryer kokrrat e fasules dhe duken të njoma,i kullojmë nga uji dhe i shpërlajmë .

3. Vendosini fasulet në një tenxhere(tigan) të madhe dhe shtoni 5 gota (1.25 l) të ujit.

4.Pastaj shtoni 2 gjethe dafine dhe 1/2 lugë çaji kripë.

5.  I lëjme deri të marin një valë ,pastaj reduktojmë temperaturen ne gradë më të vogel që të zihen më ngadalë dhe të mbuluar i lejme të zihen për rreth 1 orë e 15 minuta ose derisa fasulet janë të ziera nirë.
Zgjatja e këtij procesi varet nga shumëllojshmëria e fasuleve që ju jeni duke e përdorur,sepse disa zihen më lehtë dhe disa me ngadalë . Zakonisht përdorimi i  fasuleve  të mëdha dhe të kuqe kanë nevojë për rreth 1 orë dhe 15 minuta të zihen.

6. Kur të jenë zier fasulet largojmë gjethet e dafines.

7. Në ndërkohë (ndërsa jeni duke zier fasulet), ju mund të përgaditni perimet.
 Këto që ne kemi këtu janë rrënja selinos,rrënjë selinoje ,majdanoz, karrota, patate dhethelbinjë të hudhres.
8 Marrim perimet dhe i grijmë mirë  në feta ashtu siq i shihni në foto .
9. Tani shtojmë vajin e ullirit në një tenxhere të madhe dhe ngrohim vajin deri të nxehtet mirë.
 10. Shtojmë perimet (me përjashtim të hudhrës).
 11. Shtojmë 1/2 lugë çaji kripë dhe përziejmë me lëugë druri perimet ngrohim në temperaturë të  mesme për rreth 10 minuta, duke i përzier herë pas here.
12. Shtojmë Cumin (lloj pluhuri) piperin e kuq mundeni edhe piper të djegës varësisht si ju pëlqen juve dhe hudhrat. Përziejmë për  2 minuta, me përzierje të vazhdueshme.
I përziejmë fasulet bashkë me fasulet dhe lëngun e tyre
14.Shtojmë kubet e pulës të shkrira në ujë
15. Dhe shtojmë  lëngun e limonit.
 16.E lëjme të zihet, pastaj e zvogëlojmë tmperaturen për zierje. Gatuajmë,duke e përzier herë pas here, për rreth 15 minuta derisa të gjitha perimet janë të buta.
 Dhe është e gatshme për ty shërbyer.
 Është e pëlqyer për të ngrënë supën e fasuleve me feta buke të freskët.
Ju bëftë mirë.
Tags:
Posted in Kuzhina
Displaying No Comments
Have Your Say

Leave a comment

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>