Spinaq i pjekur me djath parmezan

On Sunday, February 24th, 2013
 • 1 pako spinaq i freskët, ose një paketë e spinaq i ngrirë 2lugë gjelle vaj ulliri
 • 1 qepe e vogël, e grirë
 • 1 lugë gjell hudhër e grirë
 • Krem i djathit të thjeshtë e cila ka 1/3 më pak yndyrë)
 • 1 filxhan kos të thjeshtë grek ose krem kosi
 • 3/4 – 1 filxhan djathë Gjizë
 • 1 lugë borzilok
 • 1/2 lugë gjelle rigon
 • 1/2 lugë piper i kuq
 • kripë dhe piper të zi për shije
 • 1/2 filxhan djathë i copëtuar parmezan(kaqkavall i copëtuar imët)

Mënyra e përgaditjes.

1.Ngrohim furren paraprakisht në 250 º C. Coptojmë spinaqin e freskët dhe hedhim në një tigan të ushqimit, së bashku me 1lugë gjelle vaj ulliri.  Nëse përdorni spinaq të ngrirë,është i prerë dhe menjeher mundeni për ta përgaditur ,dhe i skuqim, shtojmë qepen e grire dhe hudhrën deri të jenë zbutur, rreth 5-10 minuta.Në tigan  shtojmë përzierjen e  kombinuar me krem djathi, kosin grek, djathin Gjiza, erëzat, spinaqin, dhe rreth gjysmën e djathit parmezan .E shtrimë nga tigani në tepsi për pjekje spinaqin  mirë në formë të një byreku përhapet në tepsi mirë .shtojmë përmbi parmezanin e mbetur .Pjekim për 20-25 minuta, ose derisa djathi është kthyer në ngjyrë kafe te artë. Shërbejmë me patate të skuqura ose perime.

 

Tags:
Posted in Kuzhina
Displaying No Comments
Have Your Say

Leave a comment

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>