Speca te kuq turshi-Receta

On Saturday, October 19th, 2019

Përberësit
2 kg speca te kuqe
uthull 1/3
piper kokerr
1 kokë hudhër
majdanoz dhe selino
Lani specat,hiqni farat dhe pjekini . Vendosni specat në një tigan dhe lërini të qëndrojnë për një orë qe te kullohen nga uji. grijme thelpinjte e hudhrës, majdanozin dhe selinon dhe 25-30 gr kripë i hedhim në një tigan dhe përzieni te gjitha,shtojme dhe piperin kokerr.Vendoseni këtë përzierje në secilën spec nga pak, pastaj lëreni të qëndrojë për një kohë. Hidh 2 litra ujë në tigan, 25-30 gr. kripëra dhe rreth 600 ml. uthull . Përziejini mirë. Rregulloni specat në kavanoza dhe shtypni sa të mundeni në kavanoz.Shtoni ne secilin rend ngapak perzirje te hudhrave dhe majdanozit dhe selions .Pasi te keni renditur mire ne tegulla specat e hedhni ujin me uthull dhe mbylleni mirë me mbyllje metalike Renditeni në furrë, ndizni në 90 gradë C dhe lereni 90 minuta. Pastaj i ktheni ne an te kundert . Lini specat deri në mëngjes dhe më pas dy jave jane te gatshme ju befte mire.

Posted in Make up
Displaying No Comments
Have Your Say

Leave a comment

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>