Si te pergaditni ne shtepi Gjem me domate

On Wednesday, July 31st, 2013

6 kg domate
3 kg sheqer ,6 pako sheqer vanilje
200g rrush
Lahen domatet dhe hidhen ne mikser i cili ndan farat dhe lëkurën, dhe bluhen ne menyre te zakonshme . Hidh domatet në një tenxhere të madhe dhe të gatuaj deri sa masa të jetë e  lëngshme. Kur lëngu ka avulluar shtoni sheqerin,përzieni dhe të vazhdojë të vlojë. Është e nevojshme që të përzihet sa më shpesh për te mos e djegur atë. Gatuaj reçelin derisa sheqeri plotësisht të  bëhet e dendur. Drejt përfundimit të gatimit shtoni sheqer vaniljen dhe rrushin,përziejmë mirë .Gatuajmë mirë dhe e mbulojmë me kapak deri të ftohen pak ,pastaj derdhim në kavanoza të nxehtë dhe i mbulojmë mire me një mbulesë. Kavanoza të jetë e  tejdukshme dhe i mbyllim mirë i lejmë në një vend të errët dhe të ftohtë gjatë gjithë vitit.

 Recepti.com

Tags:
Posted in Kuzhina
Displaying No Comments
Have Your Say

Leave a comment

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>