Si të Largojmë zbokthin nga flokët me trajtime natyrore

On Monday, June 12th, 2017

Çfare largon zbokthin?

Zbokthi mund të jetë rezultat i lekurës së thatë.Për trajtime natyrore, lexoni më tej.

Aspirin

Aspirina përmban të njëjtin përbërës aktiv (acid salicilik) si shumë shampo të mjekimit të zbokthit. Mbani lekuren në kontroll duke shtypur dy aspirina deri te behet  pluhur i hollë dhe duke e shtuar atë në sasinë normale të shamponit që përdorni çdo herë që lani flokët tuaj.Lëreni përzierjen në flokët tuaj për 1-2 minuta, dhe lani përsëri me shampo të thjeshtë.

Sode buke

 

 Lageni flokët tuaj dhe pastaj shtoni një pjesë të vogël sode buke dhe ferkojeni rrenjen .Pastaj si qdo here lajeni me shampo dhe shpëlajeni. Soda e bukes redukton kërpudhat tepër aktivë që mund të shkaktojnë zbokthin.Flokët e tu mund të thahen në fillim, por pas disa javësh, koka juaj do të fillojë prodhimin e vajrave natyrale, duke i lënë flokët të butë dhe pa zbokth.

Uthull molle

Dr. Mehmet Oz betohet se me uthull të mollës behet trajtimi i zbokthit, pasi aciditeti i uthullës së mollës ndryshon pH e kokës, duke e bërë më të vështirë që maja të rritet.Përziejeni një luge ushqimi,uthull molle me një luge ujë në një shishe  dhe sperkateni në kokën tuaj. Mështjelleni me një peshqir dhe lereni  për 15 minuta ,pastaj lani flokët si zakonisht. Bëni këtë dy herë në javë.

Vaj kokosit

Crunchybetty.com thotë se vaji i kokosit është një trajtim i “zbutur dhe i vërtetë” i zbokthit.Para dushit, vendosni 3-5 lugë vaj kokosi në kokën tuaj dhe le të uleni për rreth një orë. Shampo normalisht. Ju gjithashtu mund ti lani floket me një shampo që tashmë përmban vaj kokosit.

Limon

Ndihma e zbokthit mund të mos jetë më larg se ne frigoriferin tuaj. Vetëm vendosni 2 lugë lëng limoni në kokën tuaj dhe perzijeni me ujë. Pastaj perzieni 1 lugë çaji lëng limoni në një filxhan me ujë dhe shpëlajini flokët me të. Përsëriteni këtë qdo dit derisa zbokthi juaj te zhduket. Aciditeti i limonit ndihmon në balancimin e pH-së të kokës suaj.

Kripë

Gërryerja e kripës së zakonshme të tryezës punon shumë për pastrimin e thekoneve të zbokthit para se të lajme me shampon. Mereni një luge kripë  dhe hedheni ngapak mbi kokën tuaj. Pastaj masazhojeni  flokëve tuaj. Pastaj lajeni me shampon.

Hudhër

Thelpinjte antimikrobike të hudhërës janë perfekte për eliminimin e baktereve që shkaktojnë zbokthin.Hidh hudhër dhe ferkojeni mirë kokën tuaj. Për të shmangur atë aromë të fuqishme,  sugjerojme përzierjen e hudhërëve të grirë me mjaltë dhe maszhon në kokë, para larjes se flokeve  si zakonisht

Vaj ulliri

Thithja e vajit të ullirit gjatë natës është një ilaç popullor për zbokthin.Masazho per rreth 10 minuta në lëkurën tuaj të kokës dhe  mbulojeni me një qese dhe lejeni gjate gjith natës.Perseriteni rregullisht dhe shperlajeni me shampo në mëngjes. Për një shërim më të shpejtë, shikoni për një shampo që përmban vaj ulliri.

 

 

Posted in Shendeti
Displaying No Comments
Have Your Say

Leave a comment

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>