Si duhet të ushqehemi për tu mbrojtur nga virusi korona (Covid-19)?

On Friday, April 3rd, 2020

Sars-cov-2, i njohur me emra si virusi korono, coronavirus, Covid-19, është një sëmundje që prek sistemin e frymëmarrjes,dhe sistemi imunitar është jashtëzakonisht i rëndësishëm për të parandaluar sëmundjen.

Ndërsa virusi i koronës dhe efektet e tij fillojnë të rriten dita ditës, dieta dhe përmbajtja e njerëzve bëhen më të rëndësishme në këtë kontekst. Detyra kryesore e individit është të forcojë kujdesin e tij personal dhe sistemin imunitar.

Sistemi imunitar; Ajo vepron si forca të blinduara që mbron personin nga sëmundjet që në moshë të re. Sa më i trashë të jetë ky armaturë, domethënë, aq më i fortë është sistemi imunitar, aq më i lartë është shkalla e personit që nuk sëmuret.

gjithashtu e mundur të ndjeni ndryshimin e modeleve dietike me përhapjen e virusit të koronës midis vendeve dhe përfundimisht në të gjithë botën. Zgjedhja e të gjitha ushqimeve nga mëngjesi në darkë për të forcuar rezistencën e personit dhe për të mbrojtur personin kundër viruseve është një nga armët më efektive për t’i rezistuar Corona.

Cilat ushqime duhet të konsumohen për të forcuar sistemin imunitar?

Forcimi i sistemit imunitar është rezultat i drejtpërdrejtë i një diete të ekuilibruar dhe të shëndetshme. Gjëja e rëndësishme është;  një ekuilibër në të ushqyerit si në çdo pikë. Ushqimi nga ekuilibri duhet të hahet nga secili grup ushqimor, por vetëm në konsum të moderuar dhe të nivelit.

Ushqimet që duhet të konsumohen kundër virusit i cili po përhapet nga dita në ditë mund të renditen si më poshtë;

Qumështi dhe produktet e qumështit (djathë, kos, mjaltë, etj.) Janë një grup ushqyes me përfitime të mëdha pasi ato janë të vogla, veçanërisht me efektet e tyre forcuese në strukturën e kockave. Qumështi dhe produktet e qumështit duhet të preferohen pavarësisht nga diapazoni, në mënyrë që të mbrohen nga virusi Corona.

  • vegjetal

Perimet ndihmojnë rritjen dhe zhvillimin me të gjithë përbërësit në përmbajtjen e tij dhe gjithashtu sigurojnë rinovimin e qelizave. Perimet që ndihmojnë në riparimin e indeve janë ndër ushqimet që duhen konsumuar për t’u mbrojtur nga virusi Corona.

  • fruta

Frutat njihen për përfitimin e tyre për shumë organe të brendshme. Frutat që kanë shumë përfitime, nga ulja e humbjes së flokëve deri në forcimin e sistemit muskulor dhe nervor, janë gjithashtu ndër ushqimet që ofrojnë përfitime në luftimin e virusit kinez.

  • Bukë dhe Drithëra

Buka dhe drithërat janë gjithashtu substanca të rëndësishme në luftimin e viruseve dhe rritjen e rezistencës së trupit. , një burim i pasur i karbohidrateve. Shumë produkte drithërash si tërshëra, theku, gruri japin përfitime të përhershme kur përdoren në këtë fazë. Rregulli që nuk duhet të harrohet këtu është sasia e përdorimit. Duhet pasur kujdes për të shmangur konsumimin e tepërt.

  • Mishi, vezët, bishtajoret

eshtë një nga grupet më efektive në fitimin e rezistencës ndaj sëmundjeve. Shumë elementë që formojnë gjak janë në këtë grup. Ata janë aktivisht të përfshirë në sistemin nervor dhe tretës. Në problemet siç janë sëmundjet kardiovaskulare, përfitimet e dhëna nga grupi i mishit, vezëve dhe bishtajoreve janë të bollshme.

Cilat janë vitaminat që forcojnë sistemin imunitar?

Mënyra më e shkurtër për të minimizuar efektet e virusit të koronës; për të rregulluar dietën tonë. Një dietë e rregullt, konsumimi i çdo grupi ushqimor në nivelin e dëshiruar nga trupi, mos konsumimi i sheqerit ose konsumimi i tij me dozë, rritja e konsumit të ujit do të jetë një nga masat më të sakta që duhet të merren kundër virusit Corona.

Vitaminat që forcojnë sistemin imunitar janë vitaminat A, C, D dhe E. Duke marrë sasi të mjaftueshme të lëndëve ushqyese që përmbajnë këto vitamina, do të merret një hap i rëndësishëm për të luftuar virusin.

Në cilat ushqime janë vitaminat që forcojnë sistemin imunitar?

Vitamina A, C, D dhe E, të cilat forcojnë sistemin imunitar; ne hasim në një sistem ku mund të arrijmë lehtësisht dhe konsumi është i thjeshtë. Ushqimet që forcojnë sistemin imunitar dhe grupet e vitaminave që përmbajnë këto ushqime mund të renditen si më poshtë;

  • Vitamina A dhe C

Ushqime të tilla si kungulli, karrota, lakra, portokalli, mandarina, molla, majdanozi janë ushqime që janë të pasura me vitamina A dhe C.

  • Vitamina D

Vitamina D është një grup i vitaminave që nuk gjenden në ushqime. Vitamina D merret duke depërtuar në lëkurë me rrezet e diellit. Sidoqoftë, duke marrë parasysh sezonin në të cilin virusi është i pranishëm dhe përhapet, mungesa e vitaminës D mund të balancohet me konsumin e peshkut për shkak të sezonit të dimrit dhe mungesës së diellit.

Peshku;eshtë një nga vitaminat që kontribuojnë në strukturën e kockave me përbërës të tillë si mineralet e jodit, vitamina E dhe fosfori.

Bishtajoret e thata, arrat, arrat, bajamet, perimet me gjethe jeshile janë të pasura me vitaminë E dhe konsumi i tyre do të përfitojë sistemin imunitar të personit.

Sa vakte duhet të ushqehen për të parandaluar koronavirusin?

Eshtë thelbësore të rregulloni dietën për të hequr qafe virusin Sars-cov-2 dhe efektet e tij dhe të mbijetoni këtë proces me dëme minimale. Gjatë bërjes së këtij rregullimi; Eshtë e nevojshme t’i kushtohet vëmendje sasisë së ushqimit të marrë dhe kur konsumohet. Ushqimet që mbrojnë nga Corona dhe si merren këto ushqime janë si një aranzhim i shëndetshëm për të ngrënë.

Në mëngjes; Eshtë e nevojshme të konsumoni gjërat e zakonshme si zarzavate, vezë, djathë, ullinj. Supa e mesditës, një sallatë e gjelbër e harlisur dhe kosi duhet të hahen. Në darkë; Mund të preferohet një pjatë me perime ose mish që nuk është shumë e rëndë. Grupet e drithërave janë ndër speciet që nuk duhet të anashkalohen në këtë kontekst.

 Mund të preferohen arra të tilla si bajame, arra, lajthi. Duhet konsumuar shumë fruta dhe konsumi i ujit duhet të jetë më i shpeshtë.

Metoda më realiste e luftimit me Covid-19 është forcimi i imunitetit. Ky proces forcimi sigurohet direkt përmes dietës. Për më tepër, çajrat bimorë që duhen krijuar janë gjithashtu të dobishme si mbështetje.

Lemon, portokalli, shkop i kanellës0 ose pluhur kanelle, xhenxhefil, produktet e stilit karafil mund të zihen me 1 litër ujë dhe mund të krijoni një çaj. Mund ta konsumoni rregullisht duke vendosur mjaltë në të. Ky çaj; eshte një përzierje e këndshme që të dy forcojnë sistemin imunitar, zbut fytin tuaj dhe ju mbrojnë nëse keni një infeksion të gripit.

A është ushqimi i ekuilibruar i mjaftueshëm për t’u mbrojtur nga koronavirusi?

Si me çdo sëmundje dhe zgjidhje, nuk është e saktë të flasim për mjaftueshmërinë e një substance të vetme në virusin Corona. Dieta është një përbërës i rëndësishëm, por ka disa masa më të rëndësishme.

Higjiena personale është faktori më i rëndësishëm për tu mbrojtur nga virusi Corona . Ndërsa edhe pastrimi dhe kujdesi personal nuk janë një mundësi e përshtatshme, nuk është e drejtë të flasim për mjaftueshmërinë e të ushqyerit.

Cilat janë mënyrat më të lehta për t’u mbrojtur nga virusi covid19

Mënyra më e lehtë për të parandaluar virusin e koronës; shpesh për të larë duart. Larja e duarve për rreth 30 sekonda me shumë sapun dhe ujë është shumë e rëndësishme. Për më tepër, të keni një dezinfektues ose kolon të përhershëm pranë personit është e nevojshme për pastrim kur nuk mund të arrijë në ujë.

Vëmendje duhet t’i kushtohet ushqimit dhe pirjes. Duhet të merret ajri i freskët, por kontakti me njerëzit duhet të shmanget. Do të ishte mënyra e duhur për të vizituar një vend në zonën sociale dhe për të qëndruar në shtëpi derisa të anashkaloni këtë proces.

masa e lehtë dhe e arritshme për të ventiluar vazhdimisht mjedisin aktual, për të konsumuar perimet dhe frutat e sezonit, për të pastruar çdo produkt të ri të marrë në shtëpi dhe për të pastruar brendësinë e shtëpisë me ndihmën e një uthull.

Eshtë e pamundur për ne të injorojmë virusin Corona. Ndalimi i këtij virusi, i cili po përparon dita ditës dhe rezultatet e të cilit prekin shumë njerëz, gjithashtu përfundon në individë. Vëmendje e kujdesshme ndaj rregullave dhe njoftimeve të bëra; ai mund të shpëtojë së pari një familje, pastaj një qytet, pastaj vendin, dhe përfundimisht të gjithë botën.

Posted in Shendeti
Displaying No Comments
Have Your Say

Leave a comment

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>