Sëmundjet që kurohen nga Mjalti dhe Kanella

On Sunday, February 24th, 2013

[adsenseyu1]Një përzierje me mjaltë dhe kanellë shëron shumicën e sëmundjeve. Mjalti është prodhuar në shumicën e vendeve të botës. Mjekësitë kanë përdorur mjaltin si një ilaç jetik për shekuj me radhë. Shkencëtarët e sotëm gjithashtu pranojnë se mjalti është një ilaç shumë efektiv për të gjitha llojet e sëmundjeve. Mjalti mund të përdoret pa asnjë efekte anësore për çdo lloj sëmundje. Shkenca e sotme thotë se edhe pse mjalti është i ëmbël, në qoftë se merret në doza te duhura si një ilaç, mjalta nuk i dëmtonë pacientët diabetik. Lajmet Weekly World, një revistë në Kanada, në numrin e saj të datës 17 janar 1995 ka dhënë listën vijuese të sëmundjeve që mund të shërohen me mjaltë dhe kanellë të hulumtuar nga shkencëtarët perëndimorë.

Qka kuron mjalti?

1 Humbjen e flokeve.

Njerëzit të cilët kanë probleme me  humbjen e flokeve mund të përdornin me një përzierje me vaj ulliri të nxehtë , 1 lugë gjelle mjaltë dhe 1 lugë çaji kanellë pluhur para dushit.Pastaj i lani flokët.

2 Infeksionit në fshikëz.

Përzihen 2 lugë pluhur kanelle dhe 1 lugë çaji mjaltë në një gotë me ujë të vakët. Pas kësaj e pini atë .Kjo përbërje vret mikrobet në fshikëz.

4. Dhimbje dhëmbi. Bëni një përzierje prej 1 lugë çaji pluhur kanelle dhe pesë lugë çaji mjaltë. Përhapeni  përzierjen në dhëmbin e lënduar. Përdorimi i këtij bari mund të bëhet 3 herë në ditë për çdo ditë derisa të ndalet dhimbja e dhëmbit.

5. Kolesterolin.

Niveli i kolesterolit të gjakut mund të ulet me 2lugë mjaltë dhe 3 të përziera pluhur kanelle në 400 gr ujë. Kjo përzierje mund të zvogëlojë nivelet e kolesterolit në gjak 10% brenda 2 orëve. Kjo përbërje duke marrë qdo ditë ndihmon në çrregullimet e kolesterolit.

6. Ftohjet. Ftohjet të lehta dhe të rënda mund të shërohen me 1 lugë gjelle mjaltë të vakët dhe një lugë çaji pluhur kanelle për 3 ditë. Ky bar mjekësor mund te kurojë pothuajse të gjitha llojet e  kollit kronik dhe sinuset ti bëjë të pastër.

7. Steriliteti. Mjekësia Greke Ayurvedic e kanë përdorur mjaltin për vite për të forcuar spermën e njerëzve. Dy lugë mjaltë i marrim rregullisht para se të flejmë, do të ketë një efekt të ushqyer. Gratë e Japonisë, Kina dhe Azia Lindore kanë një shtatzëni të vështirë si dhe për të forcuar mitrën, zakonisht duke marrë pluhur kanelle per shekuj ,gratë që janë shtatzëna duhet shpesh të për të vënë një lugë çaji mjaltë dhe pluhur kanelle në mishrat e dhëmbëve te tyre. Kanella merr përzierjen me pështymë dhe hyn në trup.

8. Dhimbje stomaku.

Mjaltë i përzier me pluhur kanelle është për të trajtuar dhimbjet e stomakut. Gjithashtu për të pastruar stomakun dhe shëruar ulcerat .

9. Sëmundjet e zemrës. Aplikoni pluhur kanelle në bukë në kohën e mëngjesit çdo ditë. Mjalti dhe kanella janë  për të reduktuar kolesterolin në arterie, dhe për të reduktuar rrezikun e sulmit në zemër. Njerëzit të cilët tashmë kishin një sulm në zemër le të marrin mjaltë  dhe kanellë çdo ditë për të shmangur një sulm të dytë në zemër. Konsumimi i mjaltit dhe kanellës në bazë të rregullt të lehtëson frymëmarrjen . Në Shtetet e Bashkuara dhe Kanada, kanë arritur të trajtojnë banorët të cilët kanë probleme për shkak të enëve të bllokuar të gjakut , dhe kanë reduktuar fleksibilitetin për shkak të moshës, me këta përbërës.

About -

Posted in Shendeti
Displaying 1 Comments
Have Your Say

  1. Excellent post but I was wondering if you could write a litte more on this
    subject? I’d be very thankful if you could elaborate a little bit further.
    Cheers!

Displaying 1 Comments
Have Your Say

Leave a comment

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Close
Please support the site
Nëse ju pelqen kjo faqe, na pëlqeni edhe në Facebook. Faleminderit!!!
Social PopUP by SumoMe