Sallatë me vezë

On Saturday, July 5th, 2014

Përbërësit
• 100 gr.krem
• 1 lugë gjelle majonezë
• 1 lugë gjelle lëng limoni
• Disa kërpudha copëtuara
• Shpargel 300gr te freskëta ose 1 kavanoz të konservuar
• 150 gram proshutë
• 7 vezë të ziera mirë
• Kripe dhe piper për shije

Si të gatuajmë

Lajmë dhe largojmë lëvoren e shpargell ,prejmë në copa të vogla dhe i japim valë në ujë të kripur me lëvoren e një  limoni për 12 minuta.

Ndërsa Shpargu është zier,kullojmë e lëngun nga kërpudhat. Vendoseni në një tas,në të njëjtin vend proshutën e grimcuar dhe vezët.

Kremin e përziejm me majonezë dhe lëngun e limonit. Shtoni kripë dhe piper për shije.

Shijojeni

rp109542_large

sallate me vezë

Tags:
Posted in Kuzhina
Displaying No Comments
Have Your Say

Leave a comment

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>