Sallatë me Makarona

On Sunday, January 27th, 2013

Përberësit:

1  ½ lugë kripë
300 gram makarona
2 gota kastraveca(tranguj)të copëtuar
2 gota domate të vogla të prera përgjysmë
1 filxhan djathë feta copëtuar 
½ filxhanit ullinj jeshil, të copëtuar
1 qepë e mesme të grira në formë rrethi
½ lugë çaji rigon i tharë
½ filxhan vaj ulliri
3 lugë uthull e kuqe
Kripë dhe piper i zi simbas  shijes tuaj

 

Mënyra e përgaditjes:


Makaronat i ziejmë në 3 litra ujë të vluar dhe pak kripë për 7-8 minuta ( varësisht nga lloji i makaronave)  Kur të jenë të zier makaronat i largojmë nga zjarri dhe i lëjmë të ftohen. Atëherë të gjithë përbërësit një nga një,i shtojmë. I përziejmë mirë dhe  në fund shtojmë  vajin e ullirit dhe uthullën.

 

Tags: ,
Posted in Kuzhina
Displaying No Comments
Have Your Say

Leave a comment

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>