Rolle me Patate

On Friday, March 22nd, 2013

 Nevojiten:
500 g patate 

 250 g miell

1 vezë 1 lugë çaji yndyrë(Tlyn ose vaj)

 1 lugë çaji kripë

 1 lugë çaji maja e çastit e thatë

 0.5 ml të ujit të nxehtë

pak sheqer kristal

50 g miell

vaj për tigan

Lahen patatet mire dhei vëmë në ujë të kripur për të vluar rreth 40 minuta. Në ujë të ngrohtë ulim tharmin me  pak sheqer.Në një sipërfaqe të sheshtë, vendosi miell te perzier me kripë.Largojme levoren nga patatet dhe patatet i grimcojmë.
 Patatet pure i përziejmë me miell. Në mes shtojmë  yndyrën, perzierjen e tharmit dhe vezët.
Perziejme brumin mire dhe e bejme sikur brumi i bukes, pra si ne foto
Formojmë një roller dhe i prejmë ato. Nga ky  brume mund te behen  deri ne 60 rollers. I lejme për 20 minuta.
Mbushim tiganin deri ne gjyme me vaj dhe  pjekim deri te skuqen , rreth 5 minuta.dhe j ane te gatshme ,mund te i sherbejme me aroma gjelle te pules.
Recepti.com
Tags:
Posted in Kuzhina
Displaying No Comments
Have Your Say

Leave a comment

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>