Recetë; Pice me pure lulelakre e pjekur me Perime dhe djathë dhie

On Sunday, March 23rd, 2014

Për kore lulelakër:
1 kokë e vogël e lulelakrës,
¼ filxhan  lloj djathi i grirë qe ju e pëlqeni,
¼ filxhan djathë mocarela i grimcuar 
½ lugë çaji rigon i tharë
½ lugë çaji borzilok i  that,
½ lugë çaji hudhër  pluhur
¼ lugë çaji  piper i kuq i grimcuar,
¼ lugë çaji kripë
1 vezë

Për pjesën e sipërme 

3 lugë kafeje vaj ulliri,
speca të kuq të prera në feta
1/3 filxhan brokoli 
¼filxhan  qepë të vogla të grira në feta,
1/3 filxhan kërpudha të grira në feta
Salcë pica ¼ filxhan,
½ filxhan  djathë mocarela i copëtuar ,

Largojmë njollat nga lulelakra dhe i ndajmë ne copa të vogla ashtu siq janë në foto.

cauliflower-pizza-crust-with-roasted-vegetables-and-goat-cheese-step-1

Pastaj marim një mikser ,dhe i hedhim lulakrat për ti bluar deri të bëhen  pure si ne foto më poshtë

cauliflower-pizza-crust-with-roasted-vegetables-and-goat-cheese-step-2

Marim një pjatë e nxejmë në mikrovalë për 4 minuta,pastaj e hedhim puren e luleakres dhe e mbulojmë me folje metalike,le e lëjmë të ftohët mirë.

cauliflower-pizza-crust-with-roasted-vegetables-and-goat-cheese-step-3

Vendoseni lulelakrën në një peshqir dhe shtrydheni atë fort.Dduhët që të largohet sa më shumë lagështia nga lulelakra .Unë rekomandoj duke e ndarë këtë në dy pjesë  që të largohet uji më mirë dhe të jenë të thara.

cauliflower-pizza-crust-with-roasted-vegetables-and-goat-cheese-step-4

Vendosni  lulelakrën në një enë për përzierje dhe shtoni djathrat, erëzat, dhe vezën.

cauliflower-pizza-crust-with-roasted-vegetables-and-goat-cheese-step-5

Përzieni kombinimin mirë me duar si në foto më poshtë.

cauliflower-pizza-crust-with-roasted-vegetables-and-goat-cheese-step-6

Hidheni brumin në një letër pjekjeje për tëhollim .

cauliflower-pizza-crust-with-roasted-vegetables-and-goat-cheese-step-7

Vendosim letër pjekjeje përmbi dhe e tëhollojmë me tehollojse që të mos shkapërderdhet brumi.

cauliflower-pizza-crust-with-roasted-vegetables-and-goat-cheese-step-8

Largojmë fletën,e lëjmë brumin mënjanë deri të përgaditim perimet.

cauliflower-pizza-crust-with-roasted-vegetables-and-goat-cheese-step-8

Vendoseni brokolin, specate kuq të grira në rende si në foto dhe qepët në një fletë metalike dhe i pjekim pak në grill. Shtojmë përmbi  2 lugë vaj ulliri dhe sasi e vogël me kripë.

cauliflower-pizza-crust-with-roasted-vegetables-and-goat-cheese-step-16

Kujdes  brumin kur ta hidhni për pjekje ,e pjekim në fletë pjekje në furrë për pica.

-Pjekim për 8-10 minuta derisa  brumi ka mar ngjyrë kafe e artë. Me kujdes e largoni atë nga furra.

cauliflower-pizza-crust-with-roasted-vegetables-and-goat-cheese-step-12

-Ndërsa brumi i juaj është pjekur,marim një tigan për tiganosje vendosim kepurdhat i hedhim në tigan me1 lugë vaj ullirri dhe i fërgojmë për 3-4 minuta.

cauliflower-pizza-crust-with-roasted-vegetables-and-goat-cheese-step-14

Përhapeni salcën mbi brumin e  picës dhe një sasi te vogël me një shtresë  mocarela. Shtojmë perimet e  pjekura, kërpudhat e fërguara dhe djathë dhie përmbi.

cauliflower-pizza-crust-with-roasted-vegetables-and-goat-cheese-3

-Pjekim prapë për  5-7 minuta derisa djathi është i shkrirë. Largojmë picën nga furra dhe të lejmë të ftohtë për 2-3 minuta dhe e prejmë me kujdes.

cauliflower-pizza-crust-with-roasted-vegetables-and-goat-cheese-4

cauliflower-pizza-crust-with-roasted-vegetables-and-goat-cheese-5

Tags:
Posted in Kuzhina
Displaying No Comments
Have Your Say

Leave a comment

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>