Recete ,Pana me Spinaq (pallaqinka me spinaq)

On Tuesday, February 17th, 2015

Përbërësit:

3 vezë
2 lugë vaj
1 filxhan dhallë
1 filxhan miell + 1 lugë gjelle
1 tas i vogël me djathë te kripur të bardhë
1 tas i madh me spinaq të grirë
Kripë 1 lugë çaji
Sheqer 1 lugë çaji
1 pako me pluhur pjekje

Së pari rrahim vezët dhe shtojmë kripën , sheqerin dhe përziejm atë në mikser për të paktën 5 minuta.
• Shtojmë përbërësit tjerë të lëngshme dhe përziejm ngadalë brendësi.
Përziejmë  miell  pluhurin për pjekje.
 Në Përzierje shtojmë djathin feta të grirë, shtojmë edhe  spinaqin e copëtuar imët dhe përziejmë përsëri.
•Ngrohim mirë një tigan me pak vaj ,qe te pjekim brumin sikurse pallaqinkat.
•Shtojme me garuzhd nga brumi ne tigan,në formë të rrumbullakët,dhe pjekim ne temperatur jo shum te larte,i rrotullojme ngadalë,dhe ne te njejten menyrë vazhdojme deri ne perfundim te brumit.Ju bëftë mirë.
Ispanaklı-Tava-Keki-Yapılışı1
Ispanaklı-Tava-Keki-Yapılışı
Tags:
Posted in Kuzhina
Displaying No Comments
Have Your Say

Leave a comment

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>