Recetë – Speca turshi në kavanoz

On Monday, September 3rd, 2018

Nevoiten:
Speca të kuq – 7 kg.
selino – 150 gram.
Majdanoz – 150 gram.
Hudhër – 6-7 thelpinj,
gjethe dafine
piper i zi kokerr
Perzierja e ujit:
Vaj vegjetal – 0.5 litra.
Uji – 0.5 litra.
Uthull 9% -. 80 ml,
Sheqer – 100 gram.
Krip – 3 lugë gjelle

Si të pergaditen:
Shpërlajme nën ujë të rrjedhshëm specat,i largojme farat,prejmë në 4 copa.
Prejmë thelpinjt e hudhres në kube.
Në një tigan,shtojme ujin ,vajin,uthullen,sheqerin,kripen,pasi të vlojë,pak nga specat të vogla i vëmë në tigan,dhe i perziejmë për 2-3 minuta.Pastaj i largojme me një pirun specat nga tigani,dhe i zhvendosim në një pjate,hedhin pjesen tjeter te specave ,dhe kështu me radhë të gjitha specat.
Në fund te kavanozit te (sterilizuar!) Vëmë një fletë gjethe dafine,selino ose majdanoz dhe disa thelpinj me hudhër,disa kokrra piper te zi,pastaj i vëmë specat dhe keshtu me radh e mbushim kavanozen mire duke shtuar her pas here hudhrat edhe te tjerat .

Kavanozet duhet mbuluar me kapak steril.
Mbulojm me një batanije dhe i lëmë atë deri në ditën e ardhshme.Dhe jane te konzervuara,shpresoj qe ju kemi ndihmuar.

95de530f2446

b19ff0fb2105

Posted in Kuzhina
Displaying No Comments
Have Your Say

  1. khaled says:

    really delicieux

Displaying No Comments
Have Your Say

Leave a comment

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>