Receta Bukurie me Fruta

On Friday, July 12th, 2013

Nxehtit e verës është i lidhur ngushtë me fruta agrume. Përveç shijes së tyre çuditërisht freskuese, me frutat agrume mburremi edhe në recetat e kozmetikes. Limoni dhe portokalli, grejfruti, jo vetëm që na japin dozën e përditshme të vitaminave, por ato gjithashtu mund të përdoren në një mënyrë më krijuese dhe të trajtohen si produkte natyrore kozmetike ideale për një rutinë të përditshme te kujdesit të lëkurës. Për shkak të pasurive të tyre detoksifikimi,i frutave agrume eleminon problemet me puçrra ne fytyre. Pra, duke përfshirë këto fruta të freskëta në planin tuaj ditorë  sigurohuni që të provoni këtë bukuri DIY  frutore me receta që mund të bëhen lehtësisht në shtëpi pa humbur kohë.

Recetë  bukurie me Portokall.

Portokallet përmbajë komponente të tilla të vlefshme, si mikro-dhe makro elemente, vitamina A, B, C dhe P, acid folik, minerale dhe fibra dietetike. Falë kësaj përbërjeje të shkëlqyer, portokalli shndrit lëkurën deri në  përmirësimin dhe  ngjyrën e saj, si dhe pastrimin dhe restaurimin e shkëlqim vezullues të shëndetshme.
Kombinimi maskë për lëkurë të  fytyrës së yndyrshme me portokall :llojet e fytyrës së yndyrshme dhe kombinime  të lëkurës janë më të prirur për puçrra fytyre, portokalli vjen për të pastruar lëkurën tuaj, hequr puqrrat dhe njollat e lehta. Përzierje portokalli me qumësht, duke krijuar një paste të qetë. Aplikoni përzierjen në fytyrën tuaj dhe lëreni atë për 10 minuta. Më pas, shpërlarjeni maskën me ujë të vakët dhe aplikoni krem hidratues.
Maskë për lëkurë të thatë: Portokalli ndihmonë shumë edhe për llojet e lëkurës të thatë. Thjeshtë receta maskë e fytyrës pak ndryshon këtu.Përzierja e portokallit me të verdhë veze aplikoni përzierjen në fytyrën tuaj. Lajeni atë me ujë pas 20-30 minuta.

Recetë  bukurie me Lemon

Prona e parë dhe më e rëndësishmee  bukurisë është se  limoni ngushton poret e lëkurës dhe e rifreskon atë. Përveç kësaj, limoni ka veti antioksiduese për shkak të sasisë së lartë të vitaminës C që përmban.Më e njohura ,pasuria e limon mbetet efekti zbardhues i lëkurës, flokëve dhe thonjëve.
Receta e Lemonit për fytyrë me lëkurë të yndyrshme dhe të kombinuar : Lemoni është një përbërës ideal për krijimin natyror dhe të lehtë në shtëpi për llojet e lëkurës me yndyrë dhe të kombinuar, pasi ajo tërësisht pastron lëkurën dhe rifreskon  atë. Merrni 4 lugë miell, 4 lugë kos dhe 1 lugë çaji lëng limoni. Përzijeni përbërësit  mirë, duke krijuar një paste të qetë dhe aplikojeni atë në fytyrën tuaj. Pas 15 minutash, lajeni atë me ujë të ftohtë.
Maskë për flokët me Lemon: Për të riparuar Flokët e dëmtuara me maje ,merreni një lugë gjelle vaj ulliri, të verdhët e vezes dhe një lugë gjelle me lëng limoni. Aplikoni përzierjen në flokët tuaj dhe mbulojeni atë me një plastike. Lëreni atë për dy orë. Pastaj tërësisht lani flokët tuaj. Ju mund të përdorni këtë maskë për flokët një herë në javë për rezultate të përsosura.

Recetë bukurie me Grejfrut(portokkal i kuq )

 Portokalli i kuq krenohet me veti energjike, freskuese, antioxidant dhe anti-celulit.Kjo e fundit është rezultat në  rritjen e prodhimit të kolagjenit, e cila përmirëson elasticitetin e lëkurës dhe qëndrueshmërinë e saj. Kjo është arsyeja pse grejpfrut(portokallit të kuq ) mund të gjendet shpesh në kompozimet e produkteve kozmetike të famshme.
Maskë me grejpfrut për Anti-celulit : Sigurisht, mënyra më e mirë për të hequr qafe celulitin është një mënyrë jetese të shëndetshme, për të punuar jashtë dhe për të ndjekur një dietë të ekuilibruar, duke përfshirë ngrënjen e grejpfrutit. Përndryshe, grejpfrut të prerë në feta hollë dhe e mbështjellur në zonat e prekura nga celuliti me ta, duke lënë përfundimisht për 20 minuta. Megjithatë, para se të bëjmë atë, sigurohuni që ju nuk keni ndonjë alergji, pasi grejpfrut, si çdo lloj fruti agrume tjetër, ka të ngjarë të shkaktojë alergji.
Maskë për ripërtrijen e qelizave: Përzijeni 2 lugë lëng grejpfrut 1 lugë çaji me lëng karrote dhe 2 lugë kos të thjeshtë organik në një tas. Aplikoni përzierjen në lëkurën tuaj dhe lëreni atë për 15 minuta. Nëse mundeni pijeni atë me ujë të ngrohtë, ju do të ndieni menjëherë si të rifreskoheni dhe lëkura juajdo të shkëlqejë!

Recetë bukurie me Mandarin


Një tjetër frut i preferuar mbi të gjithëve është, pa dyshim, mandarina. Për shkak të erës së saj të mahnitshme, mandarina mjaft shpesh përdoret si një përbërës bukurisë Aromaterapi. Përveç kësaj ajo është një Pastrues natyrore i lëkurës.
Mandarin dhe bajame për pastrim të fytyrës: Përzijeni 2 lugë miell bajame, 1 lugë çaji mjaltë dhe 1/2 lugë lëng mandarin së bashku. Ndërsa duke bërë  një dush, aplikojeni përzierjen në fytyrën tuaj dhe beni masazh të butë në lëkurën tuaj për rreth dy minuta. Lajeni me ujë të ngrohtë.

Është e këshilluar që përdorimi i frutave agrume si përbërës bukurie natyrore jo vetëm në verë, por edhe në dimër, kur lëkura juaj dhe flokët kanë nevojë për vëmendje maksimale dhe një vështrim të rivitalizuar rrezatues. Para se të zgjedhim nga recetat frutave agrume të bukurisë të përmendura më lart, sigurohuni që ju e dini lëkurën tuaj dhe llojin e flokëve për të përdorur përbërësit e saktë për rezultatet më të mira!

 

Tags:
Posted in Fytyra, Make up
Displaying No Comments
Have Your Say

Leave a comment

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>