Receta – Bukë e mbushur

On Sunday, March 12th, 2017

Nevoiten perberesit ;

1.1/2 gota miell buke
1 lugë maja e çastit
sheqer 1/2 luge
1 luge kripë
2/3 filxhan qumësht të ngrohtë
1 lugë gjelle vaj ulliri
3 pjese djathë i copëtuar 
3 pjes djathë mocarela
2 vezë (nese deshironi,i ndajme ne rriska ose feta domatet ,specat,qepe te reja hudhra dhe qfare te deshironi proshute etj,dhe një përzierjete erezave qe ju pelqeni peshembull majdanoz ,origano,dil etj.)
4  lugë gjelle gjalpë,në qoftë se ju përdorni vezë
piper i kuq i grimcuar

Pergaditja;

Përziejm përbërësit e thatë së bashku në nje ene me një mikser 
Shtojm qumësht dhe vajin e ullirit  dhe i perziejme së bashku me dorë ose lugë të madhe.
Gatuaj me mikser (mund të bejme brumin edhe me dorë) derisa brumi të behet i butë dhe ngjitës, por jo shumë të ngjitet.
Vendosim brumin në një tas me vaj, të mbuluar dhe e lejm të rritet deri sa te dyfishohet,një deri dy orë.
Ngroh paraprakisht furrën në 250 gradë .
Ndani brumin në gjysmë, dhe tehollojeni me pak miell dhe bejeni me cepa si ne forme varke ashtu si ne foto,
 Ne mes i shtoni perimet djathin dhe erezat dhe e mbushni mesin sipas deshires.
E pjekim ne tepsi te shtruar me leter pjekje rreth 15 minuta derisa te behet ngjyre kafe,
Shtojm vezët të papërpunuara në krye dhe pjekim për tre deri në katër minuta më shumë, derisa veza te kapet dhe pjeket.
Largojme nga furra dhe shtoni dy lugë gjalpë në krye të çdo bukës.
Sasi e vogël me piper i kuq grimcuar (opsional) dhe e shërbejme të nxehtë ose të ngrohtë.Ju befte mire.

IMG_2847-M

Posted in Kuzhina
Displaying No Comments
Have Your Say

Leave a comment

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>