Pogaqa Turke te mbushura me djathe(Receta)

On Sunday, March 24th, 2019

 

1 kg miell
1 kub me maja
1 filxhan qumësht, i vakët
1 filxhan vaj
2 bardha të vezëve
1/2 filxhan ujë, të vakët
250 g gjizë
1 tbsp sheqer
2 lugë kripë
1 grumbull majdanoz
250 gr djathë dele
2 te kuq te vezë, për lyerje permbi

Pergaditeni miellin në një ene të madhe .Shkrini majan në qumështin e vakët dhe derdhni në lug. Pastaj shtoni vajin, 2 bardhët e vezëve, ujin, kuarkën, sheqerin dhe kripën dhe gatuani gjithçka në një brumë të butë. Mbulo enën me një leckë dhe vendosni në një vend të ngrohtë për rreth 30 minuta për të lejuar që brumi të rritet.

Hidhni djathin e deles në një ene dhe përziejeni me majdanoz të freskët dhe të copëtuar. Kur brumi është ngritur, hiqni nga ena dhe gatuani përsëri për pak kohë. Tani ndani brumin në copa të vogla dhe formoni në topa 5 cm. Ne forme rumbullaket ,  dhe mbrenda shtoni mbushjen në brumë me një lugë çaji dhe pastaj rrokulliset në një formë gjysmëhënës për të dhene forme. Bëni aq shumë Pogaca derisa tabaka e pjekjes të jetë e plotë.

Perzijme te kuqte e vezës me 0,5 lugë çaji vaj dhe me furçë lyeni copezat ne forme te pogaqes te vogla mund te hedhni permbi susam dhe fara te zeza dhe pastaj vendosni në furrë per pjekje, Piqeni në 180 ° C ose 200 ° C derisa te mer ngjyrë kafe të artë në 20 – 30 minuta.

Hiqni Pogaca të përfunduar nga furra dhe mbuloni me një leckë për rreth 10 minuta.

Variacioni: Një mbushje e mishit të grirë nuk është vetëm e përshtatshme, por edhe tipike e Pogacës.

Mund te pergaditni ne forma te ndryshme si ne foto me poshte;

Türkisches Gebäck 44

Türkisches Gebäck 36

Türkisches Gebäck 40

 

Türkisches Gebäck 16

Türkisches Gebäck 15

Türkisches Gebäck 12

Türkisches Gebäck 6

Türkisches Gebäck 4

Posted in Kuzhina
Displaying No Comments
Have Your Say

Leave a comment

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>