Pasojat nga mungesa e hekurit në organizmëm

On Friday, July 11th, 2014

Hekuri ka shumë funksione në trupin e njeriut, të cilat janë rrënjësore për jetesën. Mungesa e tij mund të çojë në anemi, pagjumësi, mungesë oreksi, zbehje, etj, gjithashtu çon edhe ne rritje të ngadaltë e të vështirë të fëmijëve.

Lista është e gjatë, ku mungesa e tij mund të shkaktojë shurdhim, sëmundje kockash, funksionim të dobët të trurit,(fëmijët e kanë të veshtirë të mësojnë e studiojnë).

Për të mbajtur një nivel normal të hekurit në organizëm, e vetmja mënyrë eshtë të hamë ushqime të pasura me hekur. Kjo do të na ndihmojë të qëndrojmë larg anemisë, të jemi të fortë e të shëndetshëm.

Në bazë të një studimi të zhvilluar në Itali, 80% e fëmijëve me moshë nga gjashtë deri në 36 muajsh, vuajnë nga mungesa e hekurit. Hekuri është i lidhur me një pjesë të mirë të funksioneve dhe sjelljeve të sistemit nervor qendror.

Ja kush është lista e ushqimeve të pasura me hekur: Spinaqi e brokoli janë më të njohurat për përmbajtje hekuri, po ashtu bizelet, patatja, majdanozi, misri, lakra, mishi i pulës dhe gjeli i detit, mëlçia, sardelet, bajamet (dhe vaji i tyre), kumbullat dhe kajsitë e thata, etj. / Indeksonline.net/

Posted in Fitnes, Shendeti
Displaying No Comments
Have Your Say

Leave a comment

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>