Pallaqinka(petulla) ne forme” trendafili

On Friday, October 30th, 2015

Kjo është një ide e bukur  për të bërë trëndafila për mëngjes, recet e lehtë dhe e shpejt për tu bërë.
Përbërësit për “petulla ne forme” trendafili Rose “:

Vezë – 2 copë
Miell – 2 lug.2 lug nisheste
kripë
Qumësht – 250 ml
Vaj vegjetal – 1 lug
Çokollatë (mundësisht e bardh) – 50 g
Sheqer (+ ngjyrë për dekorimin) – 50 g
Gjalpë – 50 g

Udhëzime:

Në një enë te madhe, perziejmë vezët me kripë, dhe shtojme miellin dhe niseshten. Pastaj gradualisht shtoni qumështin dhe perziejm deri në që të trashët.

FabArtDIY Beautiful Pancake Rose Tutorial2

Pastaj derdh vajin në tigan të ngrohur ,shtojme nga brumi rreth 1/4 e filxhanit  në tigan .Gatuaj,deri sa petula te mer ngjyre të artë dhe kafe. Rrotullo me një shpatull kuzhine në anën e dytë.Çdo pjese te  petullave apo pallaqinkave te përfunduar spërkatën me sheqer.Petullat i palosim në gjysmë,pastaj edhe ne gjysmën tjeter përsëri.Pastaj i prejmë,siç tregohet në foto.

FabArtDIY Beautiful Pancake Rose Tutorial3

Mblidhem peten e prerë në 2 trëndafila:te vogla dhe të mëdha:Shkrihet çokollata në ujë të nxehtë .Marim petullat”e prera nga njëra anë,me furçë i lyejmë  me çokollatën eshkrirë, pastaj dhe i mbeshtjellim ne forme trendafili,si ne foto.

FabArtDIY Beautiful Pancake Rose Tutorial4

Në një pjatë  dekorojm me trendafila ose ashti siq deshironi,ju beftë mirë.

FabArtDIY Beautiful Pancake Rose Tutorial

Posted in Kuzhina
Displaying No Comments
Have Your Say

Leave a comment

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>