Oriz me perime

On Wednesday, January 22nd, 2014

Një nga kënaqësitë e gatimit është edhe përgatitja e orizit me perime. Kombinimi i orizit dhe perimeve është ideale për një shëndet të mirë. Më poshtë po ju ofrojmë një recetë të begatë që iu tregon se si mund të përgatisim orizin me perime.

Përbërësit:

4 gota e oriz të zier i ftohur

2 qepë të reja dhe të grira imët

1 spec i kuq i grirë imët

1 sasi sa filxhani me copa perimesh (karrota, lakër dhe bishtaja) te ziera për 2-3 minuta

3/4 e lugës ushqimore me uthull, pra një majë e lugës

pak piper të zi pluhur

kripë për shijen tuaj

1 lugë vaj susami

Instruksione:

1. Nxejmë vajin e susamit ne një tigan të madh dhe porsa të nxehet shtojmë qepët e freskëta por jo bishtat e tyre dhe i përziejmë derfi sa të skuqen për 1-2 minuta.
2 Shto sasinë tjetër të perimeve dhe perzijmë për  3-4 minuta.
3 Shtojmë kripë dhe piper në kombinim dhe e përziejmë për 1 minutë.
4. Shtojmë orizin e zier dhe të ftohur më herët dhe e përziejmë mirë. Përhapeni në terë tiganin dhe të lëmë për 1-2 minuta. E përziejmë prap dhe e lëmë edhe për 2-3 minuta tjerë.
5. Shtojmë uthullën dhe lëmë për 30 sekonda dhe pastaj e ndalim furnelën. E servojmë në pjatë duke e zbukuruar me zarzavate dhe me bishtat e qepëve dhe e shërbejmë të nxehtë.

oriz-me perime

Tags:
Posted in Kuzhina
Displaying No Comments
Have Your Say

Leave a comment

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>