Mjekimi Natyral i flokeve të shëndetëshme dhe me shkëlqim

On Thursday, January 24th, 2013

Sot njerëzit janë shumë të interesuar për trajtimet e natyrshme për riparimin e flokëve të shkatërruar, dhe duke i bërë  flokët të shëndetshme dhe me shkëlqim. Ka shumë arsye prapa këtij trendi në ndryshim, njëra prej të cilave janë produktet e prodhuara industrialisht të kujdesit të flokëve. Trajtimet natyrore te flokëve janë të lira, të lehta pë tu përgaditur  në shtëpi dhe mbi të gjitha ato kanë 100% efekt anësor. 

Shkëlqim Brilliant me lëng limoni.


Përdorimi i limonit si një trajtim i flokut natyral mund të bëjë një ndriçim të shkëlqyer për flokët tuaj. Për këtë qëllim, përzieni 1 lugë gjelle lëng limoni me ujë.Çdo herë pas çdo larje të  flokëve me shampon, përdorni solucion të  përgatitur si shpërlarje përfundimtare me lëngun e limonit . Këshillohët që të mos lahet lëngu i limonit, por të thahët në flokë duke përdorur një peshqir të butë, higjenik.Nëse flokët tuaj janë të thatë, përdor lëng te limonit më pak dhe nëse flokët tuaj janë të yndyrshme përdor lëng limoni më shumë që të marrin gërshetat e flokëve tuaj shkëlqim.

Përtërija e flokeve me vajin e  rozmarinë

Për flokë të dredhura vaji i arrës së kokosit
Vaji i rozmarinës është një produkt natyror per flokët tuaj.shamponit dhe kondicionerit tuaj i shtoni vaj të rozmarinës. Për 60 ml shampon apo kondicioner,një pikë vaj rozmarinë është e mjaftueshme. Përveq rinovimit të flokëve, ky ilaç natyral do të shtojë një erë të këndshme dhe tërheqës për flokët tuaj.
Vaj kokosit është një nga trajtuesit më të  zakonishëm të flokëve edhe sot. Nëse qimet tuaja janë dredhur, por ju doni të keni flokë të buta dhe të relaksuara. Nëse flokët tuaja janë kaqurrele dhe dëshironi që ti beni ato më të sheshta dhe të buta ju duhet ta përdorni këtë trajtim pasi ky solucion mund të eliminojnë mrekullisht flokët kaçurrele. Merrni pak vaj kokosit vendoseni në duar dhe butesisht i lyeni flokët .Sigurohuni që të mos aplikoni vaj të tepërt sepse flokët tuaj mund  të duken të yndyrshme.

Tags:
Posted in Fytyra, Make up
Displaying No Comments
Have Your Say

Leave a comment

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>