Mini pica

On Tuesday, January 21st, 2014

Përbërësit:
1 top brumë për pica
Djathë  kaqkavall, i grirë
sos domatesh,domate te vogla
1 lugë gjelle vaj ulliri
1/3 filxhan gjethe të freskëta basilik,
Kripë dhe piper i zi
Përgaditja:

Ngrohim paraprakisht furrën në 250°(grad)

Hapim(t*hollojmë )  brumin e picave  dhe e prejmë ne formë të rrumbullaket me nje gotë.I lyejmë përmbi me sos domatesh te pergaditur me bazilik ose origani,shtojmë permbi nga nje domate te vogel te qeruara ,pastaj nje sasi te vogël djathë të grirë përmbi,i shtypim ato butësisht në brumë,mund të shtojmë përmbi copa proshute apo qfar te deshironi ju. Pjekim picat rreth 10 minuta.

Permbi shtojme Rigon me vaj, pastaj nje sasi te vogël me fleta borziloku, kripe dhe piper.

slide_290775_2314195_free

 

Tags:
Posted in Kuzhina
Displaying No Comments
Have Your Say

Leave a comment

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>