Mësoni- Recetë susam ose tahini halva -per festën e Bajramit

On Thursday, September 17th, 2015

 

Recetë për Sesam halva, tahini ose halva: një trajtojnë ëmbël. Mëso se si për të bërë halva mirë.

Halva është në thelb një paste e kristalizuar nga farat e susamit (tahini) dhe sheqerit.

Halva mirë përkthyer si sheqerkë-rrjedh nga arabishtja e “ëmbël”.Halva është tradicionale nëpër një gamë të gjerë të kulturave,përhapur gjeografikisht nga Afrika e Veriut, përmes Lindjes se Mesme,Levant dhe në Ballkan, në Azinë Qendrore dhe Indi.

Kjo ëmbëlsirë është prodhuar nga cilësitë,përbërësit natyral dhe konsiderohet si një prej ushqimeve natyrore më ushqyese dhe të shëndetshme. Kjo theksohet nga fakti se fara e susamit,e rritur në harlisur, ne fushat pjellore të Trakës,është përbërës themelor (55%) të përdorura në përgatitjen e halvas.

Rezultatet e analizës tregojnë  që ajo është një burim i shkëlqyer i proteinave (26%) dhe yndyrnave polyunsaturated (60%), duke qenë të pasura me vitamina dhe elemente, të tilla si hekur dhe magnez

.

Përbëresit

2 gota (ose 700g) mjaltë
pluhur-vanilje, kafe, ose çokollatë, …
1 ½ gota (ose; 340g) Tahini – i përzier mirë duke larguar vajin e tepërt
zgjedhim 1 ½ gota bajame ose arra te grimcuara

Përgatitja

Ngrohim mjaltën, jo shum. Nëse përdorni një termometër sheqeri,mjalta ngrohet deri  të arrijë temperaturen -115 ° C – .Pasi të keni arritur temperaturën, lejm mjaltën- të ftohët për disa minuta. Ndërkohë,ngrohim tahinin në rreth 50 ° C; . .Nese deshironi për të hequr lëvoret nga arra ,fëstëku, bajamet, lajthit një furrë të ngrohur ne (180 ° C, pasi te jene larguar levoret i shtoni te nxehta ne mjaltë. Shto aq sa ju dëshironi, kjo përzierje do të marrë deri në 2 gota 250g).Ne tahinin e ngrohur në të nxehtë shtojme mjaltën se bashku me arrat dhe te tjerat.Vendos përzierjen e ngrohtë ne nje leter pjekjeje bazë , ose një enë plastike.Pasi të ftohtët,e mbajme jashtë çdo lagështie dhe e lëmë në frigorifer për 36 orë (kjo lejon kristalet e sheqerit, të cilat i jap halva me cilësin e saj të veçantë).Pritini ndërsa të ftohtët, me një thikë të mprehtë (nëse halva është e butë ,është e vështirë për të bërë një prerje të pastër, kështu që kjo është më e lehtë kur halva është e ftohtë ta preni).

 

Tags:
Posted in Kuzhina
Displaying No Comments
Have Your Say

Leave a comment

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>