Maskë me vaj ,qepë dhe hudhër që ben mrekulli për problemet me flokun tuaj .

On Saturday, December 1st, 2018

Maskë me vaj ,qepë dhe hudhër që ben mrekulli për problemet me flokun tuaj .

Qepë + hudhër + vaj kokosit

Merrni gjashtë thelpinje  me hudhër,i pastrojme nga levorja .
Merrni një qepë të vogël, largojme levoren dhe prejmë në copa.
Vendosim të dy përbërësit në një blender dhe përziejm për të formuar një paste të lëmuar.
Merrni një filxhan të vajit të kokosit në një tigan dhe vendoseni në furrë.
Pasi vaji është i nxehtë shtoni pasten-e hudhres dhe qepës në të.
Le të ziehet në flakë të ulët derisa pasta mer ngjyrë kafe.
Fikni ndezësin dhe hiqeni tiganin nga flaka.
Le të ftohet në temperaturë dhome dhe pastaj vendoseni në një shishe të ajrit.
Merrni pak vaj në duart tuaja dhe zbatoni atë së pari në rrenje te flokut dhe më vonë në te gjith flokët 
Masazhoni për dhjetë minuta dhe lini atë për tridhjetë minuta ne flok.
Pastaj shperlajeni me ujë normal dhe me shampon.

Masazhi me kete maske tei vajit përmirëson qarkullimin e gjakut dhe stimulon rritjen e flokëve.

 

Posted in Fytyra, Shendeti
Displaying No Comments
Have Your Say

Leave a comment

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>