Maskë me hudhër kundër ramjes së flokëve

On Monday, March 23rd, 2015

Një nga më të popullarizuarat për humbjen e flokëve është e hudhra.Përveç faktit se hudhra i ruan flokët tuaj,hudhra ka një numër përfitimesh shëndetësore -ul kolesterolin  dhe presionin e gjakut  dhe largon  dhimbjen nga artriti.
Pavarësisht nga era jo aq e këndshme,hudhra përfshin një numër të ushqyesve dhe elemente që janë të sigurt për të parandaluar humbjen.
Hudhra -është një antibiotik natyror që është përdorur në mjekësinë popullore dhe në prodhimin e produkteve te shumta per humbjen e flokëve.Për më tepër, ekspertët rekomandojnë duke marrë atë brenda, dhe jo vetëm si një maskë, trupi forcon gjëndren e flokut nga “brenda”, dhe i jep forcë shtesë.
Nuk ka dyshim se nga procedurat e rregullta me maska te ​​hudhres, flokët do të mbeten të shëndoshë dhe të fortë. Efekti i hudhrës është zakonisht i menjëhershëm dhe ju do të jeni në gjendje për të ndaluar humbjen e flokëve pothuajse menjëherë.

chesnok

 

Merrni një karafil të hudhres dhe prejeni atë në dy pjesë.Me gjysmen e karafilit tërësisht  fergoni rrajene flokut.Vazhdoni këtë procedurë për katër ose pesë herë në ditë,për të paktën dhjetë ditë.
Nëse shkaku kryesor i humbjes së flokëve është djegije e flokëve nga shumë perdorime kozmetike në një periudhë shumë të shkurtër kohe,humbja e flokeve  duhet të ndalet dhe të fillojnë të rriten flokët të ri. Nëse jo, atëherë shikoni mënyra të tjera efektive.

Recetë efektive me hudhër, disa përbërës.
Sugjeroni duke u përpjekur per një maskë efektive në shtëpi me hudhër, e cila do të ndihmojë për të përballuar me humbjen e flokëve.
Përbërësit që ne kemi nevojë:
– Filxhan i vogël
– 1 lugë gjelle me lëng hudhër (ju mund të shtrydhni hudhër të grirë)
– Mjaltë 1 lugë gjelle
– 3 gota e ujit
– 3 qese të çajit bimor kamomil
– 1 e verdhë veze
– 1 lugë gjelle e aloe vera xhel
– Baby Shampoo
– peshqir

Një metodë për përgatitjen e maskës:
1.Përziejmë një pure me 4 karafil të hudhrës,qe te krijojmë lëng 1 lugë gjelle.Përziej lëngun hudhres me një lugë gjelle mjaltë në një enë të vogël qelqi dhe përzierjen e përgatitur vendosim në frigorifer.
2.Hidh 3 gota te ujit në një tigan të mesem ,pastaj hedhim në ujë 3 qese me kamomil dhe e vendosim në një zjarr të ngadaltë.Ziejmë për 30 minuta dhe perziejmë.
3. Përziejmë te verdhë veze me hudhër dhe mjaltë.Shto aloe vera. Përziejmë mirë.
4. Masazho kokën me përzierjen qe kemi pergaditur.Përdorni të gjithë përzierjen. Mbulojeni flokët me një peshqir për të qëndruar maska e ngrohtë.Lini për 20 minuta.

5. Lani me baby shampon dhe  në fund shperlajini floket me çaj kamomil.

chesnok2

Më shumë për hudhrën

Kur e perdorim hudhren ne ushqim, pastron trupin,ka vetitë e një antibiotiku natyror dhe antiseptik, trajton një numër të sëmundjeve.
Kur ne flasim për trajtimin e jashtëm me hudhër, është e rëndësishme të theksohet se ka një erë të fortë.
Për të larguar erën e hudhres në procesin e trajtimit, është e përshtatshme për të shtuar në maskë pak vaj esencial, i cili disi të lehtëson problemin.Megjithatë ne nuk duhet të harrojmë se shëndeti dhe bukuria kërkon sakrificë.
Në përfundim, ne duam të themi se hudhra me të vërtetë  kuron ose të paktën të lehtëson simptomat e humbjes së flokëve.Një tjetër tregues është se ajo është përdorur në pothuajse të gjitha produktet farmaceutike kundër ramjes.

Posted in Make up, Shendeti
Displaying No Comments
Have Your Say

Leave a comment

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>