Maskë me te bardhë veze për floke te shëndetëshme

On Thursday, March 12th, 2015

Të Bardhët  e vezes janë shumë të pasura me proteina. Këto mund të përdoren për të dhënë një nxitje ushqyese  rrënjëve të flokut. Këto ditë ndotja e pluhurit gjithashtu ka efektet e saj negative mbi rritjen natyrale të flokëve dhe gjithashtu në shëndetin e një personi. Ka lloje të ndryshme të problemit që mund të jetë  shkak i renjes se flokut ose zbokthit.Nuk mund të jetë një shumëllojshmëri të maskave dhe paketat e trajtimit që mund të bëhen me këtë kompleks të proteinave. Të verdhat janë gjithashtu të dobishme,por për ata që dëshirojn të shmangin  djegësimin e lekures  mund të mos e merni pjesën e të verdhë veze dhe merni vetem të bardhën për të rrahur atë dhe e përdorin në përputhje me rrethanat. Më poshtë janë disa pika të cilat tregojnë se si kjo proteinë është e dobishme.

egg White

Vezë përmbanë një sasi të madhe të proteinave. Duke përdorur këtë në lëkurën e kokës mund të jetë një gjë e mirë për ata që i kan floket e egra ,sepse  për shkak të kequshqyerjes, ose mungesës së absorbimit të proteinave apo ata që janë në dietë floku demtohet,për shkak të mungesës së kompleksit të proteinave. Në përjashtim të rastit kur diçka tjetër si çekuilibër hormonal, ankthi dhe çështje të tjera të sëmurë si mungesa e gjumit apo zakone të këqija të pirjes së duhanit ose alkoolit të tepërt, ose faktorët gjenetik janë të pranishëm; këto lloje të njerëzve mund të përfitojnë duke përdorur këtë.

Duke bërë këto disa herë në muaj mund të jetë mjaft e dobishme për të pasur flokë të shndritshëm dhe të shëndetshme.
Kjo është një kondicioner shumë i mirë dhe mund të  masazhoni  rrënjën pasi ti keni larë me shampo dhe pastaj lahen përsëri nga maska.Disa vajra esenciale mund të jenë të përziera për të pakësuar erën.
Më poshtë janë 2 lloje maska të bardhave vezëve për flokë që mund të përgatiten lehtësisht në shtëpi për përdorim të rregullt:

1. Veza e bardhë mund të merret në një tas dhe pastaj e rrahm derisa kjo është pak e skumezuar. Për këtë paste pjekim 1 avokado dhe marim rreth një lugë dhe përziejm.Këto perzierje mund të përdoret në rrënjët dhe të gjithë gjatësinë.

2.Për të bërë një maskë tjeter, marim rreth gjysmë filxhan vaj ulliri pak të ngrohtë mund të përdoret me të bardhë veze, mund të përdorni edhe vajra të tjera thelbësore për këtë, nëse kërkohet si livando për një efekt qetësues. Dhe masazhoni floket pas ti keni lare me shampon,dhe duhet të mbahet për rreth 15 minuta më pas shpërlajeni floket .

Masat paraprake që duhet të vërejtura kur duke përdorur përbërësit e papërpunuara:

Një person nuk duhet të vazhdojë te përdor këto lloje të produkteve  nëse ka irritim si skuqjen ose gunga në kokë.Këto mund të shkatojne dhimbje.
Nëse një person ka ndonjë reaksion alergjik apo dhimbje koke atëherë kjo nuk duhet të përdoret.
Dhe nuk lejohet qe maska të qitet pa i lare floket me shampo,pra jo ne koke te thate.Konsistencë duhet të kenë likuiditet të mjaftueshëm dhe jo tepër të trasha nëse përzihet me përbërës të tjerë si avokado ose neem pluhur.

Posted in Make up, Shendeti
Displaying No Comments
Have Your Say

Leave a comment

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>