Limoni i gjelbërt dhe kaloritë e tij.

On Saturday, December 8th, 2012

Ky frut i gjelbër me lëvore të gjelbër dhe tul të ndritshem të gjelbër, shpesh barazohet me limon.Por limonit (Limon i gjelber) i takon llojit tjetër të agrumeve!
100 gram e limonit përmban rreth 30 kalori karbohidrate, 11 g sheqer, 1.7 g, 0,2 g yndyrë, 0.7 gram proteina dhe 29 mg të vitaminës C.


“Limon Super”, i cili përmirëson tretjen, parandalon kapsllëkun dhe infeksionet e rrugëve urinare dhe është e dobishme në dietë për humbje peshe. Gjithashtu përdoret në kuzhinë dhe kozmetikë.

Vajra aromatike që janë pjesë e këtij fruti përmirësojnë tretjen dhe një filxhan me ujë të nxehtë në mëngjes ndihmon me humbje peshe ..

Vajra esenciale e këtij fruti rrit sekretimin e lëngjeve të stomakut, lëngjeve dhe acidet janë dhe stimulimin e zorrëve dhe për këtë arsye ky frut është i rekomanduar për kapsllëk!

Këto vajra përdoren për përgatitjen e balsamit, të cilat janë në periudhë të shkurtër, lehtësimin dhe  vështirësitë e frymëmarrjes të shkaktuara nga infeksionet të frymëmarrjes.

Gëlqerja është shumë e pasur me kalium dhe është mjet efektiv për eliminimin e substancave toksike të cilat grumbullohen në veshkat dhe fshikëz në këtë mënyrë dhe kjo është  nxitur në treatmenin e infeksioneve urinare.
Të pasura me vitaminë C. .. është përdorur në kafe e gjakderdhje nga gingiva dhe mishrat e ndjeshme.

Lëngu i limonit zbutë lëkurën me puçrra te shkaktuara  nga infeksioni. Produktet kozmetike të bëra në bazë të këtij fruti të rivendosura shndritin e lëkurën.
Acid limoni nga ky fryt është për djegien e yndyrave, kjo është arsyeja pse ajo është e rekomanduar për diabetikët,
Ekstrakti i vajrave esenciale është pjesë e shumë parfumeve, pastrimit të produkteve për lëkurën, sapunë dhe deodorantë .

Propozojme nje recetë me Lemon:

2Limona
2 Portokalle
4Kivi dhe
2 lugë mjaltë

Kjo pije është më e mira për t’a konsumuar në mëngjes, sepse ajo i jep forcën trupit për të gjithë ditën.

Tags:
Posted in Fytyra, Shendeti
Displaying No Comments
Have Your Say

Leave a comment

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>