Jaffa Torte

On Tuesday, November 11th, 2014
 • Përbërësit
 • 220 gr miell
 • 110 gr margarin
 • 50 gr sheqer pluhur
 • 1 e kuqe e vezës
 • lëvorja e një portokalli…
 • pak kripë
 • pak pluhur per pjekurina

Përbërësit

 • Për fillin me qokoladë:
 • 600 ml qumësht
 • 2 pudinga qokolade
 • 6 lugë sheqer
 • 50 gr qokoladë e zezë
 • 50 gr margarin Përbërësit për glazurën me portokall:
 • 300 ml lëng portokalli
 • 2 lugë sheqer
 • 3 lugë nisheste

Përgatitja: Përziejmë miellin,sheqerin pluhur,kripën dhe lëvoren e portokallit.Margarinën e coptojmë në copë të vogla dhe ia shtojmë brumit.E mbështjellim me foli (plastike) dhe e lejmë në frigorifer 30 minuta. Pas 15 minutave e marrim brumin dhe e qesim në tepsi të lyer me yndyrë ,e shpojmë me pirun dhe e shtijmë në furrë të piqet rreth 15 minuta në temperaturë 170*C. Deri sa të ftohet përgatisim fillin. Pudingun dhe sheqerin i përziejmë me pak qumësht,ndersa qumështin tjetër e qesim të vlojë .Kur vlon qumështi atë her e qesim pudingun dhe e ziejmë si qdo puding tjetër.E largojmë nga zjarri dhe i qesim qokoladën dhe margarinën.Këtë masë e qesim mbi torten e pjekur,e lejmë të ftohet pak pastaj e shtijmë në frigorifer. Deri sa të ftohet përgatisim glazurën.Sheqerin dhe nishesten e përziejmë me pak lëng portokalli,ndersa pjesën tjetër të lëngut e qesim të vlojë.Kur të vlojë lëngu e qesim nishesten dhe e ziejmë deri të trashet.Këtë masë e qesim mbi masën me qokoladë e lejmë të ftohet pastaj e shtijmë në frigorifer qe të forcohet glazura.

jaffa torta

Tags: ,
Posted in Kuzhina
Displaying No Comments
Have Your Say

Leave a comment

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>