Hudhra ju ndihmon ne kurimin e Puçrrave ne fytyr dhe lekurë

On Thursday, May 19th, 2016

Puçrrat janë problemi më i zakonshëm i lëkurës. Më së shumti përballen adoleshentët dhe të rinjtë.Kjo ndodh kur folikulat e flokëve vijnë në kontakt me qelizat e yndyrshme. Kjo ndodh te dy gjint femrore dhe mashkullore, formohen puç ose të ngjashme,zakonisht në fytyrë, qafë, gjoks, supet, mbrapa anë të trupit, etj

.1280x720-V6U

Hudhra ju ndihmon ne kurimin e fytyres;

Hudhër është kundër – bakterial, anti-fungale, anti – virale dhe anti – pronat septike që ndihmojnë për të parandaluar ,bllokuar poret dhe kështu, zvogëlon aknet. Megjithatë sigurohuni që ajo është e holluar.
Është anti – oxidant ndihmon për të luftuar kundër radikaleve të lira të cilat mund të dëmtojnë qelizat e trupit ose të lëkurës.
Allicin është një kompleks në hudhër e cila i jep shije të athët dhe erë. Ajo do të tretem në antioxidant quajtur acid sulfenic, i cili do të reagojë shumë shpejt me radikalët, kufizohet vetëm në kohën në të cilën të dy molekulat do të marrë për të ardhur në kontakt me njëri-tjetrin.
ushqimi të rregullt të hudhrës do të ndihmojë në forcimin e sistemit imunitar.
Ajo ka – veti nxitëse të cilat ndihmojnë për të reduktuar dhimbje, iritim dhe parehati të shkaktuara nga aknet.

Kjo ndihmon për të përmirësuar qarkullimin e gjakut që lejon indet e lëkurës për të  marrë të gjitha vitaminat dhe mineralet të cilat janë thelbësore për lëkurë të shëndetshme.
Ajo ka komponimet e squfurit quajtur thiacremonon, e cila vepron si një agjent tharje dhe gjithashtu heq plagët, puçrra ne fytyre dhe në lëkurë.
Duke përdorur hudhër rregullisht gjithashtu parandalon formimin e pimples.
Ajo ka një burim te shkëlqyer ,puçrra fytyre, luftimin e ndryshme ushqyese si vitamina (C dhe B6), minerale, selen, bakër, allicin, zink dhe fito-ushqyesve të tjera.
Ajo lufton rezistencën e insulinës e cila është e lidhur me puçrra fytyre. Përdorimi i vajit te hudhëres ndihmon për të përmirësuar ndjeshmërinë e insulinës.

Si të përdorni hudhër për fytyre:

Hudhra mund të përdoret në shumë mënyra të ndryshme për të trajtuar aknet në mënyrë efektive. Megjithatë, hudhëra është një kompleks i fortë dhe mund të shkaktojë një ndjesi djegie kur zbatohet në lëkurë.

1. Hudhra

Të jetë i sigurt, ndërsa pas këtij procesi, ju po aplikoni këtë hudhër direkt në lëkurë. Përdorni vetëm në qoftë se ju nuk keni lëkurë të ndjeshme.

Shtypni Imët thelpinjl hudhër.
Aplikohen në zonat e prekura te lekures.
Kjo do të shkatërrojë bakteret që shkaktojnë puçrra fytyre.
Lëmë për disa minuta dhe më pas hiqni hudhëren e grimcuar.
Hiq nëse hudhëra fillon të djeg.
Lajeni fytyren me ujë të ftohtë .
Aplikoni hidratues dhe përsëriteni rregullisht.

2Thelpinje hudhre ne ujë

Procesi 1:

Shtypni 3thelpinj hudhër dhe nxjerrni lëngun e saj.
Shto në 1 gotë me ujë dhe përziej mirë, të lënë për 10-12 minuta.
Thith me një top pambuku në ujë për disa minuta.
Aplikoni në zonat e prekura me puçrra ne fytyre ose lëkurë.
Lëmë për disa minuta derisa të thahet plotësisht.
Laje atë me ujë.
Vazhdoni i këte proces të rregullt.
Shënim: Ju mund të përdorni ujë të ngrohtë.

Procesi 2:

Shtypni 3 thelpinj hudhëre të papërpunuara të cilat do të shkaktojnë prodhimin allicin.
Përzierje me 1 lugë gjelle me ujë (më shumë ujë për ata me lëkurë të ndjeshme).
Fërkoni përzierjen mbi fytyre.
Lëmë për rreth 10 – 15 minuta (në qoftë se jeni duke përdorur hudhër për herë të parë), ose të lënë gjatë natës.
Përsëriteni këtë proces të rregullt.

. Hudhër me Kos

Lajeni fytyrën dhe thajeni me peshqir.
Perziej 4 thelpinj hudhër për të bërë një paste  dhe shtoni 1 lugë gjelle kos.
Perzijeni mirë dhe lyjeni në të gjith pjesen e prekur nga puqrrat.
Lejeni për disa minuta deri të thahët.
Lani pastaj me ujë të pastër dhe tereni fytyren.
Përsëriteni këtë proces të rregullt.

Hudhër me vaj ulliri

Përzierja e hudhër dhe vaj ulliri ndihmon për të pastruar puçrra fytyre nga brenda jashtë.

Përzierje 4 thelpinj hudhër dhe 4 lugë vaj ulliri ekstra të virgjër.
Transferimi në një enë të ajrit të ngjeshur, ju mund të ruajë në frigorifer për 48 orë.
Hani një lugë gjelle këtij, me ujë, dy herë në ditë.
Për rezultate më efektive, të pini 8 gota oz ujë çdo ditë me këtë proces.

Vaj hudhre 

Hidh vaj natyror hudhër në një tas.
Përdorni një top pambuku për të aplikuar në zonat e prekura nga puçrrat ne fytyre dhe lëkurë.
Masazhoje butë për disa minuta.
E lëmë në lekure për disa minuta nembremje.
Lahen me ujë të ngrohtë .
Vazhdo bërë këtë proces të rregullt.

Hudhër me uthull molle

Uthulla molles ndihmon për të rregulluar nivelet e pH e lëkurës.

Thyhet një pods qokollate pak hudhër me një çekiç druri.
Shtoni 1 lugë çaji para dhe pasterizuar uthull molle.
Perzieje atë mirë dhe të zbatojë këtë përzierje në puçrra fytyre te prekura ne zonat e lëkurës.
Masazh atë për disa minuta dhe pastaj  lejeni atë të thahët .
Lajeni atë me ujë
Ndiqni këtë proces një herë në ditë.

Hudhër me shafran te Indisë dhe Manuka mjalt përzihen me maskë

Shafrani i Indisë ka një kundër – inflamatore e cila ndihmon për të zbutur inflamacion dhe parehati të shkaktuara nga aknet. Manuka mjaltë ndihmon për të shëruar lëkurën e njollosur dhe kështu pengon  puçrrat ne fytyre.

Shtypni 6 thelpinj hudhër.
Shtoni 3 lugë mjaltë manuka dhe ¼ e luges e pluhur shafran i Indisë dhe perziej mirë.
Aplikojeni këtë pastë nëvendet me puçrra fytyre të lëkurës.
Le të ulen për disa minuta të thahet plotësisht.
Lajeni atë me ujë te ngroht
Vazhdo bërë këtë proces të rregullt.

Hani ne ushqim, hudhër për fytyre:

ngrenja apo pirja e hudhërs do të funksionojë si një mjet efektiv për shërimin e puçrrave ne fytyre nga brenda dhe jashtë. Ajo lufton brenda rrënjët e puçrrave ne fytyre për të parandaluar atë plotësisht. Kjo do të ndihmojë në forcimin e sistemit imunitar dhe në këtë mënyrë përmirëson shëndetin e përgjithshëm dhe bukurinë. Është e këshillueshme për të marrë tre thelpinj të hudhër një herë në ditë për një muaj për të pastruar këtë problem.

Procesi 1:

Shtypni 2 thelpinjl hudhër për të nxjerr lëng prej saj.
Shto këtë lëng ose në ujë ose lëng etj.
Pini këtë ngadalë.
Lahen dhëmbët për të larguar erën.
Pini një herë para se të shkoni në shtrat ..
Procesi 2:

Pritini thelpinjl hudhër në copa të vogla.
Hani këto pjesë gjatë gjithë ditës.
Ose ju mund të shtoni ato në supa, salata, supa, gjella, etj

Procesi 3:

Grijthelpinj hudhër dhe shtoni sasi të mjaftueshme të salcë molle.
Perziej atë mirë për të bërë një paste te mirë.
Konsumojeni këte paste përdit.
Ju mund të përdorni gjizë ose kos në vend të salcë molle.
Hudhra mund të jetë në formën e grirë,e grimcuar ose e copëtuar.

Është hudhra e mirë për puçrra fytyre Scars?

Puçrra ndonjëherë mund të shkaktojë dhëmbëza të përhershëm. Këto plagët do të shfaqen si me shenja apo zona të mbytura të lëkurës. karafil hudhër do të jep rezultate të gjatë të qëndrueshme dhe efekte anësore minimale.

Ajo ka anti-oxidants të cilat ndihmojnë për të parandaluar radikalet e lira që të lënë plagët në lëkurë.
Ajo ka squfur, zink, kalcium, vitaminë E e cila ndihmon për formimin e duhur të indeve të lëkurës duke pastruar qelizat e vjetra dhe të lëkurës vdekur.
Ajo rrit për qarkullimin e duhur të gjakut në të gjithë trupin që gjithashtu ndihmon për plagët, heqjen dhe rigjenerimin e qelizave të reja të lëkurës për ekuilibër të duhur pH e lëkurës.
Këtu janë procese që të ju ndihmojë për të hequr plagët nga lëkura.

. Hudhër me vaj ulliri dhe mjaltë

Laje fytyrën  butësisht dhe me ujë të ngrohtë dhe thajeni
2 thelpinj hudhere dhe përzierje me ujë.
Aplikoni këtë në zonat e prekura me puçrra ne  fytyre të lëkurës.
Masazh të butë për disa minuta para se te shpëlani me ujë të ngrohtë.
Ajo gjithashtu heq çdo bakterie apo vaj në lëkurë.
Nuk e lëmë hudhren në lëkurë për më shumë se 5 – 7 minuta.
Lajeni me ujë të ngrohtë.
Shtypni 2 e më shumë thelpinj hudhër dhe shtoni 2 lugë vaj ulliri dhe 1 lugë gjelle mjaltë.
Perziejm mirë dhe lyjeni në fytyre ne zonat e lëkurës.
Lejeni per 20 – 25 minuta para se të lani me ujë të ngrohtë.
Të jetë i sigurt për të larë atë menjëherë në qoftë se ju merrni një ndjesi thumbuese.
Aplikoni aloe vera për të ndihmuar të mos përkeqësojnë aknet, ndërsa hidratues

Hudhëra te ziera

Ky proces ju ndihmon për të hequr qafe të gjitha  puçrrat ne fytyre dhe njolla. Këtu hudhër e zier nuk është aq i fortë sa të papërpunuara për të shmangur çdo djegsim.

Mer 4 – 5 thelpinjl të hudhër të papërpunuara mix me një çekiç druri.
250 ml ujë në një tigan qe te të nxehet.
vlojeni dhe shtoni hudhër.
Vlojm për rreth 30 – 35 minuta.

Largojeni nga zjarri  dhe të lejeni atë të ftohtët për disa minuta.
Perzije në një paste dhe të aplikoni në fytyrë te tërë.
lejeni disa minuta derisa te thahet.
Laje atë me ujë dhe tereni.
Aplikoni një hidratues dhe përsërisin procesin rregullisht.

Këshilla dhe paraprake:

Këtu janë disa këshilla të thjeshta dhe masat paraprake për të ndjekur duke përdorur këto mjete.

Sigurohuni që per të holluar hudhër ose lëngun e saj me substancë tjetër si me ujë ose ujë për të parandaluar djegien apo ndjesi thumbues në lëkurë aplikuar.
Kurrë mos e lë hudhër në lëkurë për një kohë të gjatë ,ajo mund të shkaktojë skuqje.
Efektet e mundshme anësore janë të përziera, era e keqe, acarim të lëkurës, të vjella, ndjesi djegie në gojë, etj kështu që të keni kujdes për herë të parë.
Gratë shtatzëna nuk duhet të provoni këto mjete me hudhër para këshillimit me dermatolog dhe gjinekologu. Gjithashtu nuk përdorin fëmijët.
Shtoni këto thelpinj hudhër në mes te recetave tuaja të preferuara ne darkë për të marrë një shije të shijshme dhe për të parandaluar këto  puçrra ne fytyre. Provoni bukë me hudhër.
Gjithmonë e më mirë të përdorni hudhër të freskët dhe jo hudhër të ruajtur, pasi përmban shumë anti – oxidants.
Ajo ka veti hedh lëng gjakut të cilat mund të shkaktojnë probleme gjakderdhje. gratë shtatzëna dhe njerëzit të cilët kanë pasur një operacioni duhet të shmangur ose kufizuar këtë përdorim hudhër. Edhe njerëzit të cilët janë në medikamente të caktuara janë këshilluar në mënyrë rigoroze për të mos ngrënë hudhër në sasi të mëdha.
Shmangni aplikimin e hudhër të pastër për të lëkurës, ose duke e lënë atë për periudha të gjata.
Për të larguar erën e  hudhres, të përdorim me mjaltë ose limon, ose hajeni nje thelb hudhre në qumësht për të paktën një orë para përdorimit.
Sigurohuni që të konsultoheni me mjekun tuaj para se të përdorni të gjitha këto mjete me hudhër.
Mos harroni të lani dhëmbët tuaj pas marrjes te  hudhres për të hequr eren e keqe.
Të gjitha këto mjete hudhër për puçrra ne fytyre janë të natyrshme dhe efektive. Kjo nuk do të japë rezultate brenda natës, ju duhet të vazhdoni të aplikoni hudhër në puçrra fytyre rregullisht.

A e dini ndonjë mjet tjetër efektiv hudhër për puçrra fytyre? Atëherë ju lutemi të ndani përvojën tuaj me ne.Keto receta jane te marura nga interneti.

 

Posted in Shendeti
Displaying No Comments
Have Your Say

Leave a comment

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>