Hallvë tradicionale me çokollatë ose kakao

On Sunday, September 28th, 2014

 

  • Përbërësit
  •  1 filxhan (kafe) ujë
  •  2 gota vaj
  •  6 gota sheqer
  •  6 gota miell
  • 1 filxhan çokollatë pluhur ose kakao
  • për shije rrush i terur , arra, lajthi, bajame

Përgatitja shum e lehtë

Ne nje tigan te thellë vëmë vajin, ujin dhe sheqerin ne zjarr dhe I pereziejm deri te shkrihen..

Miellin e përziejme me çokollatë ose kakao ne nje ene tjeter,

Kur sheqeri është shkrirë , ngadalë shtoni miellin dhe kakaon dhe përziejme ..

Prziejme edhe për disa minuta derisa  përzierja te barazohet,
Shtojme rrush, arra .apo gjera tjera qe ju I pelqeni,pershembull lajthi ,bajame etj..

Hidh përzierjen në një tepsi të vogël dhe shperndajenine menyr te barabarte
Kur ftohet pak,prejeni në kube.Provojeni eshte e lehte per tu gatuar dhe e shijshme,ju befte mire.

hallve tradicionale

Tags:
Posted in Kuzhina
Displaying No Comments
Have Your Say

Leave a comment

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>