Embelsire me biskota

On Friday, March 27th, 2020

Biskota

12 të bardhat e vezëve

12 lugë sheqer

6 të verdhën e vezëve

4 lugë arra të grira imët

6 lugë miell

Perberesit i perziejme dhe ehedhim ne tepsi per pjekje , piqeni biskotën në 180c për rreth 25 minuta.

Pritini biskotën e pjekur në gjysmë, dhe pastaj preni horizontalisht të dy kore, për të marrë 4 kore.

Per krein 5 dcl qumësht

6 lugë sheqer

5 lugë miell

1 sheqer vanilje

25 gr margarinë

6 të verdhën e vezëve

4 banane krem

20gr krem karamel

një grusht rrush të thatë e ulim ne 1 luge rum

mund te hedhim qfardo qe na plqen ne shije,brusnica te thata kajsia,hurme etj.

Avullojme për rreth 10-15 min.

Ftoheni kremin e gatuar dhe përzieni mirë me margarinë dhe pastaj e hedhim mbi peten e pjekur, bananet dhe një grusht rrush të thatë i prjme ne kube dhe i perziejme me një lugë gjelle rum.

Permbi tortë hedhim 20 gr çokollatë

5gr margarinë

5 lugë vaj

dhe e shtrijme me thikë për gatim

Posted in Make up
Displaying No Comments
Have Your Say

Leave a comment

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>