Dietë për tensionin e lartë të gjakut

On Sunday, November 18th, 2012

Shumë hulumtime tregojnë se ushqimet jane nje element i rendesishem i rrites apo zvogelimit te presionin e gjakut. Ekspertet jane te mendimit se menyra me e duhur per te pasur kontroll ndaj presionit te gjakut veqanerishte nga tensioni i lartë i gjakut eshte ushqimi adekuat sesa marrja e barnave farmaceutike. Pasi të jeni në gjendje të përcaktoni shkaqet e tensionit të lartë të gjakut me ndihmën e mjekut tuaj, ju mund të zgjidhni mundesine qe se pari te provoni nje dietë. Lista e ushqimeve që mund të ndihmojnë ne uljen e tensionit të gjakut po rritet çdo dite e me shume, gje qe po e rrit edhe imagjinatën e mjekëve. Në faqen tjetër ju do të gjeni disa dhe unë jam i sigurt se do të jetë shumë që ju pëlqen dhe mund të përfshijnë në dietën tuaj çdo ditë.

Per tu adoptuar me tensionin e larte te gjakut, dieta duhet te jete perjashtuese koherence nga pikëpamja e shumë faktorëve që mund të ndikojnë ne tensionin tuaj të gjakut.

Disa prej tyre janë:

 • Trashja ose obeziteti

 • Niveli i lartë natriumit ne raport kaliumit

 • Nivel i larte i sheqerit

 • Nivel i larte i yndyres dhe acideve dhe pak omega-3

 • Nivel i ulet i magnezit, kalciumit dhe vitaminës C.

Nder ushqimet me te mira per tensionin e larte te gjakut permbajne keto perberes :

 • Selino

• Hudhër dhe qepë

• çaj jeshil

• Peshku

 • banane

 • zarzavate spinaq

 • Domate

 • Fasule

 • Ushqime të pasura me Vitaminen C

 • Ushqime të pasura me Kalium

 • Ushqime të pasura me Kalcium

 

About -

Tags:
Posted in Shendeti
Displaying No Comments
Have Your Say

Leave a comment

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Close
Please support the site
Nëse ju pelqen kjo faqe, na pëlqeni edhe në Facebook. Faleminderit!!!
Social PopUP by SumoMe