Archive for the ‘Kuzhina’ Category

Pogaqe luledielli

On Tuesday, November 20th, 2012
Përbërësit e nevojshëm: 1kg miell, 6dl qumësht, 30 gr tharm, 1 lugë sheqer, 3 vezë dhe 1 e verdhe veje, 1 lugë vaj, 30 g kripë, 1 lugë susam, Mënyra e pëgaditjes: Brumi zihet me miellin,tharmin,sheqerin,3 lugë vaj,vezët,kripen dhe qumeshtin e vakur.Brumi ndahet në katër pjesë por ashtu që pjesa e katërt të jetë pak ...

Sallatë e perzier

On Sunday, November 18th, 2012
Për 4 persona: 4 vezë  12 g makarona(Flutra me ngjyra)  12 g makarona (Gnocchi) 12 gram e fasule gatuar 12 g kërpudha në feta nga një kavanoz  3 kastravecë turshi 12 g djathë 30 g majonezë  2 lugë bëhet erëza Kripa, piperi i zi i trashë    Vezët e lara së bashku me makarona zijeni në ...

Sallatë me oriz

On Wednesday, November 14th, 2012
Perberesit: 1 filxhan oriz majdanoz kopër turshi misër kripë Pergatitja: Se pari zihet orizi dhe lihet te ftohet. Pas gjysme ore e sperkatim me vaj ulliri. Majdanoz e grijme imet dhe ja shtojme orizit, pastaj grijme edhe turrshine dhe po ashtu ja shtojme orizit. Shtojme kripen sipas deshires dhe e perziejme. Servimin e bejme ne forme ...

Sallatë

On Wednesday, November 14th, 2012
Domate ,kastravec, qepe, majdanoz, vaj ulliri kripe Prijini domatet, kastravecet qepet (pasi t’i keni pastruar e thare) ne copa te vogla, apo te medha (sipas deshires). Shtojini majdanozin e fresket te prere imet, kripe dhe vaj ulliri para ngrenies. Perziejini mire dhe … shijojeni. Sipas deshires mund t’i shtoni edhe djathe te bardhe, spec apo ...


Shtrudlla me afion

On Sunday, November 11th, 2012
Përbërësit e nevojshëm: Për brumin:1kg sheqer,0,5 l qumësht,0,5 l ujë20 g tharm, një lug kafeje me sheqer,4 të verdha veje dhe 2 vezë të plota, 2 lugë vaj,kripë,lëvorja e 1 limoni. Për mbushjen:400 gfarë e bluar,100 g sheqer,2 dl qumësht,1 qeske vaniljeje. Mënyra e përgatitjes Tharmi përzihet me një lugë sheqer,një lugë miell dhe pak ...

Pite me molle dhe lajthi

On Saturday, November 10th, 2012
Perberesit e nevojshem:500 g peta te fletezuara: Per mbushjen(fillin):500 gr molle te grira ne rende,50 gr,gjalpe,50 gr,sheqer,50 gr,rrush i thate,1. luge kanelle (cimet)1. sheqer vanille ,30 gr,lajthi te bluara,2. luge rum,pak miell,1. kokerr veze,pak vaj,pluhur sheqeri. Menyra e pergatitjes:Mollet e grira ne rende fergohen ne gjalpe te nxehur.Ena hiqet nga zjarri dhe ne te futen ...

Krofne te shijshme me Mjalte

On Thursday, November 8th, 2012
Këto krofne janë të mrekullueshme. Janë shumë të shijshme dhe pergatiten shpejt. Përbërësit: • 400 gram Gjizë pa kripë • 3 vezë • ½ filxhan miell • 2 lugë ushqimi gjalpë i shkrirë • Lëvorja  e gërryer e 1 portokalli • 1/8 lugë ushqimi më kripë • 30 ½ gram çokollatë gjysmë e ëmbel, e ...

Puding i shijshem

On Thursday, November 8th, 2012
Përbërësit: – 150 gr margarin – 1 gotë uji miell – 1 lugë niseshte – 1.5 gotë uji sheqer – 1 lugë çaji vanilie – 1 liter qumesht –  Kanellë Shkrini margarinën ne një tenxhere, shtoni miellin dhe nishesten dhe skuqeni pak. Shtoni përbëresit e tjerë dhe përzijini derisa te ftoni një masë më të ...

Pergaditja e Trileqes

On Thursday, November 8th, 2012
Përbërësit: 10 kokra veze 10 luge gjelle sheqer 10 luge gjelle miell 500 ml qumesht panna (psh. hopla) 1 l qumesht kutie 350 ml qumesht i kondensuar (psh. panda) 300 ml karamel i parapergatitur pak vaj per taven per pjekje Udhëzime per pregatitje Ndajme te bardhat nga te verdhat e vezeve ne ene te vecanta. ...