Archive for the ‘Kuzhina’ Category

Peshk Finger me susam në formë të qebapave

On Wednesday, January 2nd, 2013
PËRBËRËSIT:   1/2 kg peshk finger  1 lugë gjelle paste hudhër  2 lugë gjelle kos  1 lugë gjelle lëng limoni  1/2 lugë gjelle kripë  1 lugë gjelle chilli i kuq grimcuar  1 chilli i gjelbër lugë copëtuar  2 lugë gjelle miell 2 vezë,të rrahura 2 lugë gjelle fara te susamit të pjekur Mënyra e përgaditjes. E ...

Petulla me mollë.

On Sunday, December 30th, 2012
Përbërësit: 250 g miell gruri  ½ lugë sode buke  Sheqer 25 g 4 gota dhallë 3 të verdha veze  3të bardhë veze  50 g gjalpë ose margarinë Rreth 1 lugë limon i copëtuar nëse dëshironi edhe mollë. Së pari miell ,shtojmë sodën e bukve ose aditiv për pjekje dhe sheqerin i përziejmë së bashku për të formuar një ...

Bukë pica me domate, spanaq dhe djath morcarela

On Thursday, December 20th, 2012
Përbërësit: 375gr miell gruri për brumë  25 maja g  1 lugë. sheqer  Rreth 2 1/2 gota ujë të vakët  1 lugë. kripë 1 lugë. vaj ulliri Mbushja: 500 gram Gjizë 250 g domate të ndara në gjysmë  150 g spanaq i grirë 100 g djathë morcarela  1 kungull i njomë i copëtuar  40 g parmesan i copëtuar Mënyra ...

Mënyra e përgaditjes së Shpagetit

On Tuesday, December 18th, 2012
Përbërësit:  250 gram spageti  1 lugë gjelle gjalpë  50 gram qepë, copëtuar imët  3 thelpinj hudhër, grimcuar imet, 200 gram e salcë domatesh 1/2 lugë çaji  rigon dhe borzilok, Kripë dhe sheqer të mjaftueshme për qoftët preje mishit Materiali për qofte:  250 gram mish te grire  1/2 lugë çaji piper dhe arrëmyshk Pluhur 1/3 lugë çaji ...

Sallate me Mango dhe Avokado

On Friday, December 7th, 2012
Për sallatë: 2 mango te  pjekur,te qëruar, vihenne pjte te copëtuar 1 Avokado e madhe,e qëruar, vuri  dhe e copëtuar 1 lugë lëng limonit 1 lugë gjelle lëng Tangerine 1 flete majdanozi i coptuar 2 lugë çaji vaj ulliri 1 lugë gjelle Susam i farës së zezë. kombinim i thjeshtë dhe sensacional, mango dhe avokado është një nga ...

Dardha të ziera.

On Sunday, December 2nd, 2012
6 Dardha  2 gota sheqer pluhur  2 gota me ujë 1.5 gota me lëng shege kanellë, karafil Dardhat qërohen(hiqet lëvorja) hollë.Marim një enë, pastaj shtojmë sheqerin pluhur, ujin , dhe në të shtonjme lëng shege dhe  i hedhim dardhat dhe i lëmë të zihen. Duke parë që dardhat janë zier,shtojmë pak  karafil dhe kanellë. Ndërkohë, i lëjme të zihen derisa ...

Patate ne formë të qofteve

On Saturday, December 1st, 2012
1kg patate  4 lugë miell,  250 g djathë feta  3 Vezë 1 tufë kopër Kripë dhe piper vaj Qërojmë patatet i gërryjmë në gërrysë .Shtojmë pak kripë i vëm në një enë. Shtojmë miellin,djathin,vezët e rrahura paraprakisht,kopërin e coptuar dhe pak vaj i përziejmë mirë.Masa duhet të jetë taman e trashë jo shum e hollë, ...

Tortë me mollë

On Saturday, December 1st, 2012
200 g gjalpë i butë 150 g sheqer  1 vezë komplet  1 qese sheqer vanilje  400 g miell 2 lug qaji  pluhur pjekje  800 g mollë  1 lugë gjelle kanellë Përgatitja: Nga gjalpi, sheqeri, vezët, sheqer vanilja, miellin  dhe pluhurin e pjekjes i përziejmë.  Formen e fituar e  ndajmë ne dy pjesë. Paraprakisht e nxejmë furrën në 180 gradë. ...

Bukë me rrush

On Wednesday, November 21st, 2012
Përbërësit e nevojshëm: 500 g miell, 30 g tharm, 1,5 dl qumësht, 220 g margarinë, 400 g sheqer pluhur, 15 g kripë,3 vezë,2 te verdha veze, 100 g rrush i thatë,lëvorja e një limoni një lugë rum. Mënyra e përgaditjes: Nga mielli,tharmi,vezët,njera lëvore e limonit,sheqeri dhe qumështi zihet brumi. Lihet 30 minuta të vijë. Prej ...

Buke me djath dhe ullinj

On Tuesday, November 20th, 2012
  1 pako maj buke,  3 rrema rozmarinë , 400 g djath feta,  50 g ullinj të zi pa fara , pak krypë  piper , 5 lugë gjelle vaj ulliri,  letër për pjekje, Përgatitja e recetës:   Në 330 ml ujë të vakët shtojme majin e bukes  beni  përzierjen e brumit dhe gatujeni deri te trashet brumi. Mbulojme dhe e lëmë në një ...