Archive for the ‘Kuzhina’ Category

Tortë me portokall dhe çokollatë

On Thursday, February 28th, 2013
200g  Gjalpë  Sheqer 180g 3 vezë të mëdha 1 lugë gjelle lëkure te portokallit 4 lugë gjelle lëng portokalli (të freskët) 1 lugë ekstrakt vanilje  (B) ~përziejmë së bashku 250g miell i thjeshtë 1 lugë pluhur për pjekje pjekje 1 lugë çaji sode buke 1/8 lugë çaji kripë  (C) 200g krem kosi ose kos të thjeshtë natyrorë ...

Spinaq i pjekur me djath parmezan

On Sunday, February 24th, 2013
1 pako spinaq i freskët, ose një paketë e spinaq i ngrirë 2lugë gjelle vaj ulliri 1 qepe e vogël, e grirë 1 lugë gjell hudhër e grirë Krem i djathit të thjeshtë e cila ka 1/3 më pak yndyrë) 1 filxhan kos të thjeshtë grek ose krem kosi 3/4 – 1 filxhan djathë Gjizë ...

Sallatë Italiane me Morcarela dhe domate

On Saturday, February 2nd, 2013
 Përberësit.  100g djathë mocarela  Dy domate  3 lugë vaj ulliri Pak kripë  borzilok i terur   Majdanoz 1/6 Një limoni    I prejmë domatet në  feta, djathin morcarela gjithashtu e prejmë në feta,dhe i rregullojmë në pjatë.   Pastaj shtojmë vajin e  ullirit  dhe një sasi te vogël kripë dhe borzilok,shtrydhim pak limon përmbi dhe një rriskë limon ...

Supë me Fasule

On Tuesday, January 29th, 2013
360 gram fasule,  1,25 l ujë, 2 gjethe dafine  1/2lugë, kripë,  30ml vaj ulliri,  1 qepë,  1/2 rrënjë selino të mesme,  1 karrot,  1 rrënjë majdanoz, 1 patate e mesme ,  4 thelpinjë hudhër, 1/2  lugë cumin(lloj pluhuri) ose  1/2 lugë piper i kuq  1/2 lugë çaji kripë,  2 kuba të pules 1 lugë lëng limoni Mënyra e përgaditjes. 1.Së ...

Sallatë me Makarona

On Sunday, January 27th, 2013
Përberësit: 1  ½ lugë kripë 300 gram makarona 2 gota kastraveca(tranguj)të copëtuar 2 gota domate të vogla të prera përgjysmë 1 filxhan djathë feta copëtuar  ½ filxhanit ullinj jeshil, të copëtuar 1 qepë e mesme të grira në formë rrethi ½ lugë çaji rigon i tharë ½ filxhan vaj ulliri 3 lugë uthull e kuqe Kripë dhe ...

Sallatë me majonez e formës së ngrirë.

On Tuesday, January 22nd, 2013
Përbërësit: 20 g bizele (të ngrira)  20 g karrota (pastruar,) 1kg(patate pastruar,)  10 mollë të qeruar  lëng limoni,  kripë dhe piper  6 lugë majonezë  3 lugë krem kosi 2,5 dl supë perimesh i / supë me ujë / 20 g xhelatinë  5 vezë Për  Dekorime: 1 spec i kuq i pa djegës,  1 tufë majdanoz   Së ...

Recetë e mollës së pjekur

On Monday, January 21st, 2013
4 molla të mëdha  1/4 filxhan kafeje sheqer  1 lugë kanellë (cimet)  1/4 filxhan rrush i thatë i coptuar  1/4 filxhan arra të copëtuara 1 lugë gjelle  gjalpë 3/4 filxhan ujë Mënyra e përgaditjes.  1 – Furrën e ngrohim paraprakisht në 190 °gradë. Lajmë mollët, heqim thelbin në mes duke përdorur heqës ose me thikë. 2 ...

Brumë: recetë për të bërë bukë dhe pica në shtëpi.

On Saturday, January 19th, 2013
Brumë bukë: një nga recetat më të vjetra në botë! Ka shumë variacione të panumërta të recetave për të gatuar bukë të mirë. Për brumim 500 gram miell 00   250 ml ujë të vakët   1 lugë çaji kripë    2 lugë vaj ulliri  Sheqer, 1 lugë qaji pluhur për pjekje Përgaditja 1 lugë çaji pluhur ...

Dekorime të sallatave

On Wednesday, January 9th, 2013
Nëse e keni pasion artin dhe kuzhinen ,ne do të ju japim disa ide se si mund të dekoroni sallatat,janë disa lloje të ndryshme të dekorimeve shum interesante ,këtu do të ju sjellim disa prej tyre.                 ...

Tortë me Boronicë të kuqe dhe arra

On Tuesday, January 8th, 2013
    përbërësit:  Për tortë 2 gota miell  2 lugë kafeje pluhur për pjekje  1/2 lugë çaji kripë  Gjalpë 1/2 pjesë e pashkrirë (1/4 filxhan) filxhan e shkrirë   3 vezë 1 filxhan sheqer  1 lugë çaji vanilje  1/2 filxhan dhallë   1/2 lugë çaji lëvore portokalli e grirë imët(lëvorja e gjysë portokalli) 2 gota boronica të kuqe të  freskëta ...