Archive for the ‘Kuzhina’ Category

Recetë për berjen e Ajvarit

On Thursday, July 11th, 2013
Recetë për berjen e Ajvarit Nevojiten: 200-220 speca të kuq (rreth 30kg) 250 g uthull 250g sheçer 1 l vaj 6 lugë kripë 2 konzervansa Pergatitja: – Se pari i lani specat, pastroni farat dhe beni pjekjen e tyre. Rrotulloni gjate pjekjes dhe sigurohuni që specat te piqen ne të gjitha anët. – Specat e pjekur i vendosni në një ...

Topa me spinaq

On Monday, June 3rd, 2013
Nevojiten; Nje pako spinaq nga frigoriferi (i ngrirë), e shkrijmë mirë dhe e -thajmë 2 qepë të vogla,te copëtuar shumë imët(I grini ne një procesor ushqimi) ereza sipas deshires 6 vezë,te rrahura 1/2 gjalpë e shkrirë 1/2 djathë lloji djathi qe ju preferoni 2luge te vogla kripë hudhër 1 lugë piper i zi Therrime te thara te bukes 1. Përzierjme ...

Recetë-Perzierje Gjizë me domate dhe djathë dhie të freskët

On Monday, May 13th, 2013
Recetë-Perzierje Gjizë me domate dhe djathë dhie të freskët Domate 200g Gjiza 4-5 qepë pranvere 180g djathë dhie të freskët 3 vezë pule 120g  bizele 2-3 thelpinje hudhër  4-5  gjethe borzilok të freskët 4 luge vaje ulliri 1lugë gjelle miell Pak tabasko Pak kripë dhe piper për erë Ne fillojmë me përgatitjen e përbërësve .Se ...

Krem supe me lulelaker

On Monday, May 13th, 2013
Nevojiten; lulelaker krem sahne ose shmand thelpinje hudhre qep krem kepurdhe ose kepurdha te njoma ose te ngrira veget ose kripe Së pari pastrojme lulelakren ,një  koke lulelakre ose gjysme,mvaresit se per sa persona deshironi te pergaditni,dhe e hedhim ne tigan per zierje ,shtojme qepen e qeruar ,thelpinjet e hudhres,vegete sipas deshires,dhe e lejme te ...

Fileta mishi *STROGANOFF*

On Tuesday, April 23rd, 2013
Nevojiten:  500 gr mish viçi pa kocka  1 kokërr qepë  200 gr salcë domate 200 gr pana kuzhine  2 luge të vogla mustarde  1 thelpi hudhër ’’Knorr’’ (i tretur në një 1 tas) 4 luge konjak Vaj ulliri  1 Gjethe dafine 1-2 Lugë miell Kripë dhe piper Përgatitja: Presim mishin në formë rripash, rreth 2 ...

Rizoto me Perime

On Sunday, April 21st, 2013
Perberesit: 100 gr oriz 1 Kungull i vogel  1 Selino  100 gr bizele  2 Karrota  1 Kokerr qepe (e thate)  1 Luge gjelle gjalp Bitam  2 Luge vaj ulliri 1 Knorr perimesh Piper i zi   Përgatitja: Shkrijmë gjalpin bashkë me vajin në një tigan të thellë. Pasi e kemi grirë hollë qepën e hedhim ...


Rolle me Patate

On Friday, March 22nd, 2013
 Nevojiten: 500 g patate   250 g miell 1 vezë 1 lugë çaji yndyrë(Tlyn ose vaj)  1 lugë çaji kripë  1 lugë çaji maja e çastit e thatë  0.5 ml të ujit të nxehtë pak sheqer kristal 50 g miell vaj për tigan Lahen patatet mire dhei vëmë në ujë të kripur për të vluar rreth 40 minuta. ...

Petulla të mbushura

On Tuesday, March 19th, 2013
Pak miell ( Ujë të valë) – 1 lugë gjelle vaj – 4 luge gjelle sheqer – 1 lugë çaji kripë.për mbushjen: domate – 5 lugë  djathë ose gjizë (në rastin tim – djathë eshtë më  mirë, hudhër – 2 thelpinj.Përgatitja.. Pritini domatet në feta. Me pirun, djathin e bejme  pure,apo    gjizën në qoftë se ju shtoni kripë, shtoni  hudhër pluhur, shtoni erëza  te copëtuara ...

Tortë me portokall dhe çokollatë

On Thursday, February 28th, 2013
200g  Gjalpë  Sheqer 180g 3 vezë të mëdha 1 lugë gjelle lëkure te portokallit 4 lugë gjelle lëng portokalli (të freskët) 1 lugë ekstrakt vanilje  (B) ~përziejmë së bashku 250g miell i thjeshtë 1 lugë pluhur për pjekje pjekje 1 lugë çaji sode buke 1/8 lugë çaji kripë  (C) 200g krem kosi ose kos të thjeshtë natyrorë ...