Archive for the ‘Kuzhina’ Category

Sallatë me vezë

On Saturday, July 5th, 2014
Përbërësit • 100 gr.krem • 1 lugë gjelle majonezë • 1 lugë gjelle lëng limoni • Disa kërpudha copëtuara • Shpargel 300gr te freskëta ose 1 kavanoz të konservuar • 150 gram proshutë • 7 vezë të ziera mirë • Kripe dhe piper për shije Si të gatuajmë Lajmë dhe largojmë lëvoren e shpargell ,prejmë në copa të vogla ...

Bukë rrethore me proshutë, vezë dhe djathë

On Tuesday, June 24th, 2014
  Hapi 1 Pasi që kemi zënë brumin e bukës ,ndajmë një pjesë e tëhollojme dhe e shtrijmë petën në letër pjekjeje .Pastaj e prejmë brumin në formë të yllit të ndarë në 8 trekëndëshat,organizoni trekëndëshat në një formë ylli si në foto. (Lini një rreth 4 centimetra hapur në qendër.) Vë 1 rrip proshutë të prerë në formë të gjatë përmbi ...

Tortë Gjermane me mollë (Apfelkuchen)

On Tuesday, April 29th, 2014
4 molla të qëruara në feta  2 filgjona sheqer 2 filgjona miell  1 lugë. pluhur pjekje 1/2 lugë. soda buke ose pluhur pjekjeje 1 lugë qaji krypë 2lugë kanellë 3 vezë 1/2 filgjoni vaj arre (ose vaj canola) Marim një tepsi për pjekje e lyejmë me margarinë Marim një enë dhe i prejmë mollët në ...

Mësoni recetën e Kurorë me karota

On Thursday, April 17th, 2014
500 gr.karota 400 gr.brokoli 200gr.patate arrë muskati 250gr.djathë feta 2 vezë 80gr djathë i dhenëve gjalpë,vaj,kripë dhe piper  zi Patatet e ziera i presim në copa të imëta dhe i vëmë në një enë të thellë.pastaj,në enë e grijmë djathin,shtojmë djathin feta dhe e grijmë pak arrë muskati.Në enë i thyejmë dy vezët.Në enë i ...

Recetë; Pice me pure lulelakre e pjekur me Perime dhe djathë dhie

On Sunday, March 23rd, 2014
Për kore lulelakër: 1 kokë e vogël e lulelakrës, ¼ filxhan  lloj djathi i grirë qe ju e pëlqeni, ¼ filxhan djathë mocarela i grimcuar  ½ lugë çaji rigon i tharë ½ lugë çaji borzilok i  that, ½ lugë çaji hudhër  pluhur ¼ lugë çaji  piper i kuq i grimcuar, ¼ lugë çaji kripë 1 vezë Për ...

Kone me bajame

On Sunday, March 16th, 2014
Përberësit: 230 g krem djathi 1/2 filxhan salcë kosi Boronica të kuqe  të thata1/4 e filxhanit 1/4 filxhan arra të copëtuara 1/4 filxhan  majdanoz i copëtuar 1/4 lugë piper i zi  pak piper i kuq (optional) bajame te pjekura Metoda e përgatitjes: Me mikser në shpejtësi mesatare,përziermë kremin e djathit derisa të jetë i butë. Shtojmë përbërësit ...


Pite me spanaq ne forme luledielli

On Thursday, February 13th, 2014
Përbërësit: Për brumë 500 gr miell 90 ml vaj ulliri 200 ml verë e ngrohtë  e bardhë 1 lugë gjelle kripë Për mbushje; 350 gr spinaq i zier 350 gr djathë Gjiza 1 vezë 100 gr Parmezan i grirë  apo djathë Grana(lloj djathi tjeter) kripë piper,therrime buke Përgaditja; 1 . Perziejme te gjithë përbërësit për ...

Oriz me perime

On Wednesday, January 22nd, 2014
Një nga kënaqësitë e gatimit është edhe përgatitja e orizit me perime. Kombinimi i orizit dhe perimeve është ideale për një shëndet të mirë. Më poshtë po ju ofrojmë një recetë të begatë që iu tregon se si mund të përgatisim orizin me perime. Përbërësit: 4 gota e oriz të zier i ftohur 2 qepë të reja dhe ...

Mini pica

On Tuesday, January 21st, 2014
Përbërësit: 1 top brumë për pica Djathë  kaqkavall, i grirë sos domatesh,domate te vogla 1 lugë gjelle vaj ulliri 1/3 filxhan gjethe të freskëta basilik, Kripë dhe piper i zi Përgaditja: Ngrohim paraprakisht furrën në 250°(grad) Hapim(t*hollojmë )  brumin e picave  dhe e prejmë ne formë të rrumbullaket me nje gotë.I lyejmë përmbi me sos domatesh te ...