Archive for the ‘Kuzhina’ Category

Copeza Buke me gjalpë hudhër dhe kripë

On Monday, January 12th, 2015
Produkte: Ujë 330ml Gjysmë pako maja 1lugë-sheqer Kripë 1lugë 2gr.gjalp 500gr.-miell hudhër, gjalpë-vaj dhe , thelp hudhër vegetë Gatuajmë brumin ,perziejmë mielin ,majan kripen ,sheqerin dhe gjalpin,bejme brumin dhe e lejme te fryhet ,pastaj ndajme brumin ne kuleq ,si topa.Pastaj i tehollojme pakez,në një tigan të nxehtë ose skarë i pjekim.Marim pak vaj,hudher pluhur ose te grire imet hudhër dhe ...

Recetë – Tortë Italiane me rrush-angelica.

On Monday, January 5th, 2015
përbërësit:  135gr miell – 13 gr maja e birres – 75 gr ujë brumë; – 400gr miell – 75 gr sheqer – 120 gr qumësht i ngrohtë – 3  te verdhat e vezëve – Kripë 1 lugë çaji – 120 g gjalpë mbushja – 75 g rrush të thatë – 75 gr lëvozhgë portokalli – ...

Recetë-Bukë me kungull-djathë dhe fara

On Thursday, December 11th, 2014
Tul kungulli 175gr 50g djathë i grirë 25 gram fara kungulli  Miell 225 gr.  1 tlugë qaji pluhur pjekje  2 vezë .1 lugë gjelle qumësht 1 lugë qaji kripë Përgaditja. Furra nxehet deri në 190C  Në një enë përziejmë miellin, pluhurin për pjekje dhe kripën. Gërryejmë tre pjesë të kungullit dhe e përziejmë me miellin Shtojmë farat, 2/3 kube djathë (të prera ...

Jaffa Torte

On Tuesday, November 11th, 2014
Përbërësit 220 gr miell 110 gr margarin 50 gr sheqer pluhur 1 e kuqe e vezës lëvorja e një portokalli… pak kripë pak pluhur per pjekurina Përbërësit Për fillin me qokoladë: 600 ml qumësht 2 pudinga qokolade 6 lugë sheqer 50 gr qokoladë e zezë 50 gr margarin Përbërësit për glazurën me portokall: 300 ml ...

Sallatë luledielli me patate të skuqura

On Wednesday, October 29th, 2014
Përbërësit mëlqi të konzervuara Patate – 3 copë. Qepë të gjelbërta – 1 tufë Vezë. qipsa – 100g Ullinjë, Majonezë – 4 lugë Për të filluar, ziejmë patatet dhe vezët, Imët presim patatet në kube dhe vendosim në pjatë Qepët e gjelbërta, copëtojmër imët dhe i vëmë përmbi patate. Shtresa tjetër -largojmë lëngun e  mëlçisë së konservuar dhe e përziejmë me një  pirun dhe e ...

Hallvë tradicionale me çokollatë ose kakao

On Sunday, September 28th, 2014
  Përbërësit  1 filxhan (kafe) ujë  2 gota vaj  6 gota sheqer  6 gota miell 1 filxhan çokollatë pluhur ose kakao për shije rrush i terur , arra, lajthi, bajame Përgatitja shum e lehtë Ne nje tigan te thellë vëmë vajin, ujin dhe sheqerin ne zjarr dhe I pereziejm deri te shkrihen.. Miellin e përziejme me çokollatë ose kakao ...

Recetë e Bakllavasë

On Tuesday, July 22nd, 2014
PERBERSIT: Pergatitja e brumit: 1 kg miell 5 të verdhë veze temperatur ambjenti. 1 gotë vaj (misri ose luledielli) 1 gotë qumësh 1 gotë kos Per mbushjen: 1 kg arra te qëruara. 1 filxhanë kafe sheqer 750 gr gjalp i shkrirë. PERGATITJA: Miellit i hapni  një gropë në mes dhe shtoni  të verdhët e vezëve, i ...

Sallatë me vezë

On Saturday, July 5th, 2014
Përbërësit • 100 gr.krem • 1 lugë gjelle majonezë • 1 lugë gjelle lëng limoni • Disa kërpudha copëtuara • Shpargel 300gr te freskëta ose 1 kavanoz të konservuar • 150 gram proshutë • 7 vezë të ziera mirë • Kripe dhe piper për shije Si të gatuajmë Lajmë dhe largojmë lëvoren e shpargell ,prejmë në copa të vogla ...

Bukë rrethore me proshutë, vezë dhe djathë

On Tuesday, June 24th, 2014
  Hapi 1 Pasi që kemi zënë brumin e bukës ,ndajmë një pjesë e tëhollojme dhe e shtrijmë petën në letër pjekjeje .Pastaj e prejmë brumin në formë të yllit të ndarë në 8 trekëndëshat,organizoni trekëndëshat në një formë ylli si në foto. (Lini një rreth 4 centimetra hapur në qendër.) Vë 1 rrip proshutë të prerë në formë të gjatë përmbi ...

Tortë Gjermane me mollë (Apfelkuchen)

On Tuesday, April 29th, 2014
4 molla të qëruara në feta  2 filgjona sheqer 2 filgjona miell  1 lugë. pluhur pjekje 1/2 lugë. soda buke ose pluhur pjekjeje 1 lugë qaji krypë 2lugë kanellë 3 vezë 1/2 filgjoni vaj arre (ose vaj canola) Marim një tepsi për pjekje e lyejmë me margarinë Marim një enë dhe i prejmë mollët në ...