Archive for the ‘Kuzhina’ Category

Receta Buke gjermane ( bukë rrumbullake)

On Tuesday, June 14th, 2016
: Pergaditeni keto buke te shijshme per Iftar Perberesit; 1/4 luge ose (1 pako) maja aktiv e thatë 1/2 gote e ujë të ngrohtë 1 lug mjaltë 1 lug sheqer 2 lug  gjalpë 2 lugë kripë 7 gota miell, plus shtesë nëse është e nevojshme 3 bardhë veze, te rrahur Vaj ulliri Shtesa permbi; 1 filxhan fara (susam, luledielli, ...

Recetë-Pide Turke

On Monday, January 18th, 2016
Pide,i njohur edhe si “Pita” në disa vende,edhe si pica,në mënyrë tipike ka shërbyer si pjesë e kuzhines turke, armene dhe e Mesme-Lindore. Kjo recetë e veçantë është për turqit, që vjen në vende të ndryshme dhe është shërbyer në shumë prej restoranteve të njohura turke në mbarë botën. Unë kam qenë në kërkim për një recetë të ...

Receta te Pitalkave-apo-samuna

On Sunday, December 27th, 2015
Përbëresit 1 filxhan kafeje ujë i vakët, Tharmë buke në madhësi të një arre , 2 gota ujë,  kripë, 2 gota miell. Udhëzime Në enë ku do të gatuhet brumi,derdhet uji,kripa dhe tharmi i ardhur. Hidhet mielli pak e nga pak duke e tundur me lugë druri. Brumi tundet me lugë,sepse gatuhet aq i butë,saqë ...

Tortë me Çokollatë dhe xhelatinë

On Sunday, November 22nd, 2015
Perberesit; 6 vezë 6 lugë sheqer 4 lugë kakao 6 lugë miell 1pako aditivë per brumë 6 luge ujë të nxehtë 150gr.gjalpë 200 gr çokolatë për gatim 5 lugë sheqer 5-6 lugë qumësht 1 pako xhelatinë 100ml qumësht 500 ml krem I thyejmë vezët dhe i ndajmë të bardhat nga të verdhat.Të verdhat i vëmë ...

Mollë të pjekura, të mbushura me drithëra

On Sunday, November 1st, 2015
Disa mollë Kanellë Sheqer (i kaftë, mundësisht) Drithëra 1 lugë gjelle gjalpë Karajfil të thatë Ujë të valë opcionale: arra, lëng dhe lëvore limoni Nuk po merrem me sasinë për shkak se varet prej madhësisë së mollëve, vlerësoni vet. Fillimisht mollët duhet të pastrohen dhe t’u hiqet një pjesë nga brendësia e tyre, e cila ...

Pallaqinka(petulla) ne forme” trendafili

On Friday, October 30th, 2015
Kjo është një ide e bukur  për të bërë trëndafila për mëngjes, recet e lehtë dhe e shpejt për tu bërë. Përbërësit për “petulla ne forme” trendafili Rose “: Vezë – 2 copë Miell – 2 lug.2 lug nisheste kripë Qumësht – 250 ml Vaj vegjetal – 1 lug Çokollatë (mundësisht e bardh) – 50 g ...

Mësoni- Recetë susam ose tahini halva -per festën e Bajramit

On Thursday, September 17th, 2015
  Recetë për Sesam halva, tahini ose halva: një trajtojnë ëmbël. Mëso se si për të bërë halva mirë. Halva është në thelb një paste e kristalizuar nga farat e susamit (tahini) dhe sheqerit. Halva mirë përkthyer si sheqerkë-rrjedh nga arabishtja e “ëmbël”.Halva është tradicionale nëpër një gamë të gjerë të kulturave,përhapur gjeografikisht nga Afrika e ...

Recetë për Minitortë – Ideale për mengjesin me kafe

On Thursday, June 18th, 2015
Receta per 6 torta te vogla Perbërësit: 2 filxhana miell 2/3 filxhan pluhur kakao 1/2 lugë qaji sodë buke 1/2 lugë qaji kripë 1/4 filxhan sheqer ngjyrë kafe 1/4 filxhan sirup malase (bën edhe qololatë e shkrirë) 1/2 filxhan jogurt 2 vezë 3/4 filxhan me buter të shkrirë 1 filxhan birrë 1/2 filxhan copa çokolate ...

Recetë e akullores të shijshme me Pemë

On Wednesday, June 3rd, 2015
Përberja: 16 vezë 24 lugë sheqer 500 g krem 2 gota kos 2 dl ujë të thartë 500 g fruta (opcionale) Përgatitja: 1 Perzieni të bardhë vezës me 16 lugë sheqer. 2 Përzieni të verdhët e vezës me 8 lugë sheqer. 3 Në një enë përgatitni shllagun me mikser duke i qitë ujë të thartë. ...

Recete ,Pana me Spinaq (pallaqinka me spinaq)

On Tuesday, February 17th, 2015
Përbërësit: • 3 vezë • 2 lugë vaj • 1 filxhan dhallë • 1 filxhan miell + 1 lugë gjelle • 1 tas i vogël me djathë te kripur të bardhë • 1 tas i madh me spinaq të grirë Kripë • 1 lugë çaji Sheqer • 1 lugë çaji • 1 pako me pluhur pjekje • Së pari rrahim vezët dhe ...