Archive for the ‘Kuzhina’ Category

Receta – Bukë e mbushur

On Sunday, March 12th, 2017
IMG_2847-M Nevoiten perberesit ; 1.1/2 gota miell buke 1 lugë maja e çastit sheqer 1/2 luge 1 luge kripë 2/3 filxhan qumësht të ngrohtë 1 lugë gjelle vaj ulliri 3 pjese djathë i copëtuar  3 pjes djathë mocarela 2 vezë (nese deshironi,i ndajme ne rriska ose feta domatet ,specat,qepe te reja hudhra dhe qfare te deshironi proshute etj,dhe një përzierjete erezave ...

Recete e Turshise

On Tuesday, September 20th, 2016
receta-turshia 1 kg tranguj (mesatar -Jo shumë te medhenj, jo shumë të vogla) 1 kg speca (bardh apo të kuq) 1kg  karrota te pastruara 1 kokë e madhe e lulelakër 1 kg domate të gjelbër 300g  kripë 300g  sheqer 1 liter  uthull 3 litra ujë 1 qese e vogël  (5g) (Vinobran) 1 qese e vogël (5g) (Konzervans) ...

Receta Buke gjermane ( bukë rrumbullake)

On Tuesday, June 14th, 2016
germanBrotchen : Pergaditeni keto buke te shijshme per Iftar Perberesit; 1/4 luge ose (1 pako) maja aktiv e thatë 1/2 gote e ujë të ngrohtë 1 lug mjaltë 1 lug sheqer 2 lug  gjalpë 2 lugë kripë 7 gota miell, plus shtesë nëse është e nevojshme 3 bardhë veze, te rrahur Vaj ulliri Shtesa permbi; 1 filxhan fara (susam, luledielli, ...

Recetë-Pide Turke

On Monday, January 18th, 2016
20091216-Cooking-1219 Pide,i njohur edhe si “Pita” në disa vende,edhe si pica,në mënyrë tipike ka shërbyer si pjesë e kuzhines turke, armene dhe e Mesme-Lindore. Kjo recetë e veçantë është për turqit, që vjen në vende të ndryshme dhe është shërbyer në shumë prej restoranteve të njohura turke në mbarë botën. Unë kam qenë në kërkim për një recetë të ...

Receta te Pitalkave-apo-samuna

On Sunday, December 27th, 2015
12346390_772510519527424_6980377904135865707_n Përbëresit 1 filxhan kafeje ujë i vakët, Tharmë buke në madhësi të një arre , 2 gota ujë,  kripë, 2 gota miell. Udhëzime Në enë ku do të gatuhet brumi,derdhet uji,kripa dhe tharmi i ardhur. Hidhet mielli pak e nga pak duke e tundur me lugë druri. Brumi tundet me lugë,sepse gatuhet aq i butë,saqë ...

Tortë me Çokollatë dhe xhelatinë

On Sunday, November 22nd, 2015
torte Perberesit; 6 vezë 6 lugë sheqer 4 lugë kakao 6 lugë miell 1pako aditivë per brumë 6 luge ujë të nxehtë 150gr.gjalpë 200 gr çokolatë për gatim 5 lugë sheqer 5-6 lugë qumësht 1 pako xhelatinë 100ml qumësht 500 ml krem I thyejmë vezët dhe i ndajmë të bardhat nga të verdhat.Të verdhat i vëmë ...

Mollë të pjekura, të mbushura me drithëra

On Sunday, November 1st, 2015
molla Disa mollë Kanellë Sheqer (i kaftë, mundësisht) Drithëra 1 lugë gjelle gjalpë Karajfil të thatë Ujë të valë opcionale: arra, lëng dhe lëvore limoni Nuk po merrem me sasinë për shkak se varet prej madhësisë së mollëve, vlerësoni vet. Fillimisht mollët duhet të pastrohen dhe t’u hiqet një pjesë nga brendësia e tyre, e cila ...

Pallaqinka(petulla) ne forme” trendafili

On Friday, October 30th, 2015
FabArtDIY-Beautiful-Pancake-Rose-Tutorial6 Kjo është një ide e bukur  për të bërë trëndafila për mëngjes, recet e lehtë dhe e shpejt për tu bërë. Përbërësit për “petulla ne forme” trendafili Rose “: Vezë – 2 copë Miell – 2 lug.2 lug nisheste kripë Qumësht – 250 ml Vaj vegjetal – 1 lug Çokollatë (mundësisht e bardh) – 50 g ...

Mësoni- Recetë susam ose tahini halva -per festën e Bajramit

On Thursday, September 17th, 2015
Sesame or tahini halva recipe   Recetë për Sesam halva, tahini ose halva: një trajtojnë ëmbël. Mëso se si për të bërë halva mirë. Halva është në thelb një paste e kristalizuar nga farat e susamit (tahini) dhe sheqerit. Halva mirë përkthyer si sheqerkë-rrjedh nga arabishtja e “ëmbël”.Halva është tradicionale nëpër një gamë të gjerë të kulturave,përhapur gjeografikisht nga Afrika e ...

Receta Speca turshi ne kavanoze

On Wednesday, August 26th, 2015
b19ff0fb2105 Nevoiten: Speca të kuq – 7 kg. selino – 150 gram. Majdanoz – 150 gram. Hudhër – 6-7 thelpinj, gjethe dafine piper i zi kokerr Perzierja e ujit: Vaj vegjetal – 0.5 litra. Uji – 0.5 litra. Uthull 9% -. 80 ml, Sheqer – 100 gram. Krip – 3 lugë gjelle Si të pergaditen: Shpërlajme nën ...

Close
Please support the site
Nëse ju pelqen kjo faqe, na pëlqeni edhe në Facebook. Faleminderit!!!
Social PopUP by SumoMe