Archive for the ‘Shendeti’ Category

Shalqini dhe vetitë e tij

On Monday, July 1st, 2013
E kush nuk është i dashuruar pas këtij fruti simbol të verës? Pa përjashtim, të vegjël e të rritur. I freskët, i lëngshëm, etjeshues e që nuk mungon kurrë në ditët e nxehta.Vetitë e tij janë të shumta e sado i ëmbël qoftë, përmban vetëm 30 kilokalori për 100 gr frut.Pra, është shumë i përshtatshëm ...

Vera e kuqe mund të parandalojnë kolesterolin “e keq”

On Friday, June 28th, 2013
Shpesh njerëzit nuk dinë në lidhje me rrezikun qe shkakton kolesteroli në trup. Shkau kryesorë qe shkakton kolesterolin janë ushqimet. Sipas shkencëtarëve, duke pirë verë të kuqe mund të parandalojmë kolesterolin i cili me se shumti vjen nga nga ngrënja e mishit të kuq. Siç citohet nga The Telegraph, komponimet e rrezikshme nga mishi i kuq në ...

Si mund ta forcojmë sistemin imunitar

On Friday, June 28th, 2013
Ju ka ndodhur ndonjëherë të dëgjoni t’ju thonë se sistemi juaj imunitar i trupit ka rënë? Çfarë nënkuptojmë me këtë shprehje? Ekspertët kanë dhënë disa mënyra se si mund ta forcojmë sistemin imunitar. Në organizmin tonë sistemi imunitar vepron vazhdimisht duke pakësuar çdo lloj sulmi të jashtëm ose të brendshëm. Për ta ndihmuar në punën ...

Kos me vaj ulliri për të rënë në peshë

On Tuesday, June 11th, 2013
Çdo përpjekje për të humbur peshë është e vështirë, por kërkimet e reja sugjerojnë se kosi me vaj të ullirit mund t’ju ndihmojë të mbeteni elegante! Shkencëtarët në Universitetin Teknik të Mynihut dhe në Universitetin e Vjenës testuan aftësitë reduktuese të oreksit te vaji i ulirit, i gjalpit, sallos dhe i misrit. Si pjesë e ...

Dietë me, Banane: Bananet për humbje peshe

On Wednesday, May 29th, 2013
1 Banane në mëngjes është një mënyrë fleksibile për të përmirësuar gjendjen tuaj fizike. Kjo dietë ka fituar popullaritet në Japoni në vitin 2008 dhe ka për qëllim të shkaktojë humbje peshe. Krijuesit e kësaj diete këmbëngulin se konsumimi i bananes dhe ujit të pijshëm ne temperature dhome shkakton humbje peshe pavarësisht nga ajo që është konsumuar gjatë ...

Bimë shëruese-Dëllinja e zezë

On Tuesday, May 28th, 2013
Ka disa emertime si Dëllinja e zezë, dëllinjë mëse e rëndomtë, dëllajë, dëllenjë, dëlli e bardhë, dëlli, dëlli e butë, dëllinjë e egër, dullajë, dullenjë egër, glli e butë, glli kshnellash, glli. Vendbanimi: Më së shumti është e përhapur në viset kodrinore-malore, nëpër pyje të zhveshura dhe në djerrina. Përshkrimi: Rritet në lartësi deri në 11 m, ...

Përfitimet shëndetësore nga Mango

On Wednesday, May 22nd, 2013
Përpos ujit dhe karbohidrateve (duke përfshirë fibër), mango përmbanë gjithashtu, yndyrë proteina, vitamina, minerale, të gjitha llojet e acidit, tanin, ngjyra, dhe substanca të paqëndrueshme. Substancë e paqëndrueshme e cila jep këtë aromë unike e mango. Karbohidratet nga mango përbëjne  sheqerna të thjeshta (saharoze, glukoza, fruktoza), Amidoni, dhe celulozë. Sheqeri luan një rol të rëndësishëm ...

Të shpëtojmë nga depresioni me kos

On Friday, May 17th, 2013
Me sa duket ekziston një ndjenjë e zbulimit rreth shpëtimit të depresionit me kos. Pijeve të fermentuara qumështit dhe kosit ishte i njohur zakonisht ne aftësinë për shërimin e depresionit.Deklarata e bazuar në një raport shkencor e publikuar në Procedura e Akademisë Kombëtare të Shkencave.Sipas studiuesve nga Irlanda, probiotics, ose bakterejet e mira, kanë potencial për të ndryshuar ...

Cilat janë format e celulitit

On Sunday, May 12th, 2013
Si shumica e femrave ( pothuajse 9 ne 10 femra) rshte viktimë e shkaqëve të celulitit : lëkurë portokalli, forcim të vitheve , barku apo krahet …  Por a e dini që ekzistojnë forma të ndryshme të celulitit? Celuliti kezako Celuliti i njohur mirë me emrin e ëmbel  “ efekti i lëkurës portokalli” , që karakterizohet nga një ...

Problemet që sjell në organizëm stina e vjeshtës

On Sunday, May 12th, 2013
Stina e re sapo ka nisur, por fatkeqësisht shumë prej nesh nuk janë të gatshëm për ta pritur buzagaz. Shumë ndihen të lodhur, të tjerë në depresion e disa të tjerë akoma sëmuren në mënyrë të pashpjegueshme dhe të përsëritur. Atëherë, çfarë duhet të bëjmë për të qenë në formë njëlloj si në verë? E ...