Archive for the ‘Shendeti’ Category

10 lloje të lëngjeve që ndihmojnë shëndetin

On Wednesday, September 4th, 2013
1. Lëngu i karrotave Lëngu i karrotes është shumë e dobishme për trupin e njeriut. Ky lëng në veçanti përmban nivel të lartë të kaliumit, kalciumit dhe magnezit. Vitaminat e përmbajtura në këtë lëng ju ndihmojn të mbeteni të shëndoshë. Ajo është konvertuar në vitaminë A nga trupi i njeriut dhe shfrytëzohen në përputhje me rrethanat. Lëngu i karrotës gjithashtu ...

Çfarë rreziku ndodhet ne pirjen e cigares

On Tuesday, August 27th, 2013
Cigaret  përmbajn mbi 4000 lloje të substancave kimike, duke përfshirë 43 kimikateve të njohura që shkaktojnë kancer, si dhe më shumë se 400 komponime të tjera toksike. Përbërësit e përmbajtura në cigare përfshijnë nikotina, katrani, monoksidi i karbonit, formal, amoniakut, cianid hidrogjeni, arseni, dhe Dichloro KETONE Diphenyl (DDT). Duhani, cigarja përmban nikotinë duke thithur në ...

Qumështi dhe djathi ju bëjnë më të zgjuar

On Tuesday, August 27th, 2013
Shumë ekspertë të dietave theksojnë se qumështi dhe djathi duhen shmangur sa më shumë të jetë e mundur sepse konsumimi i tepërt i tyre rrit rrezikun e prekjes nga sëmundjet e zemrës dhe diabeti. Por një studim i ri ka dalë në përfundim se ushqimet e pasura me yndyrna ndihmojnë në mbajtjen e një truri ...

DITA IME E BUKURISË

On Wednesday, July 10th, 2013
         Dita ime e bukurisë-një ditë e tërë e dedikuar bukurisë Kush ndihet e bukur, duket e bukur. E vërtetë, por nuk mund të mjaftohesh vetëm me kaq. Të paktën një herë në muaj lër gjithçka mënjanë dhe dedikoju vetes tënde. Merru me çdo pjesë të trupit. Që nga maja e thoit e deri te ...

Shalqini dhe vetitë e tij

On Monday, July 1st, 2013
E kush nuk është i dashuruar pas këtij fruti simbol të verës? Pa përjashtim, të vegjël e të rritur. I freskët, i lëngshëm, etjeshues e që nuk mungon kurrë në ditët e nxehta.Vetitë e tij janë të shumta e sado i ëmbël qoftë, përmban vetëm 30 kilokalori për 100 gr frut.Pra, është shumë i përshtatshëm ...

Vera e kuqe mund të parandalojnë kolesterolin “e keq”

On Friday, June 28th, 2013
Shpesh njerëzit nuk dinë në lidhje me rrezikun qe shkakton kolesteroli në trup. Shkau kryesorë qe shkakton kolesterolin janë ushqimet. Sipas shkencëtarëve, duke pirë verë të kuqe mund të parandalojmë kolesterolin i cili me se shumti vjen nga nga ngrënja e mishit të kuq. Siç citohet nga The Telegraph, komponimet e rrezikshme nga mishi i kuq në ...

Si mund ta forcojmë sistemin imunitar

On Friday, June 28th, 2013
Ju ka ndodhur ndonjëherë të dëgjoni t’ju thonë se sistemi juaj imunitar i trupit ka rënë? Çfarë nënkuptojmë me këtë shprehje? Ekspertët kanë dhënë disa mënyra se si mund ta forcojmë sistemin imunitar. Në organizmin tonë sistemi imunitar vepron vazhdimisht duke pakësuar çdo lloj sulmi të jashtëm ose të brendshëm. Për ta ndihmuar në punën ...

Kos me vaj ulliri për të rënë në peshë

On Tuesday, June 11th, 2013
Çdo përpjekje për të humbur peshë është e vështirë, por kërkimet e reja sugjerojnë se kosi me vaj të ullirit mund t’ju ndihmojë të mbeteni elegante! Shkencëtarët në Universitetin Teknik të Mynihut dhe në Universitetin e Vjenës testuan aftësitë reduktuese të oreksit te vaji i ulirit, i gjalpit, sallos dhe i misrit. Si pjesë e ...

Dietë me, Banane: Bananet për humbje peshe

On Wednesday, May 29th, 2013
1 Banane në mëngjes është një mënyrë fleksibile për të përmirësuar gjendjen tuaj fizike. Kjo dietë ka fituar popullaritet në Japoni në vitin 2008 dhe ka për qëllim të shkaktojë humbje peshe. Krijuesit e kësaj diete këmbëngulin se konsumimi i bananes dhe ujit të pijshëm ne temperature dhome shkakton humbje peshe pavarësisht nga ajo që është konsumuar gjatë ...