Archive for the ‘Shendeti’ Category

Format e shfaqjes se dhimbjeve të qafës dhe simptomat

On Wednesday, February 26th, 2014
Dhimbja e qafës dhe shkaktarët më të shpeshtë të dhimbjeve të muskujve e tendinave. Dhimbja e qafës ndonjëherë është vërtet e padurueshme,ndonjëherë na bën të ndjehemi keq kur ndodhem në ambiente me njerëz dhe në të shumtën e rasteve nuk të lejon të kesh ditë normale pasi duket si nje peshë e madhe që i ka ...

Temperatura e lartë te fëmijët dhe trajtimi natyral i saj

On Thursday, February 20th, 2014
Temperatura e lartë te fëmijët dhe trajtimi natyral i saj Nënë e dashur, duhet të dish se temperatura e njeriut ndryshon edhe kur nuk është i sëmurë, ngrihet dhe ulet, dhe ky ndryshim eshte diçka normale. Në mëngjes temperatura e trupit të njeriut është më e ulët dhe ngrihet pas drekës, e kështu. Temperatura normale ...

Bimët që ndihmojnë në lehtësimin e dhimbjeve të menstruacioneve

On Monday, February 17th, 2014
– Majdanosi, selinoja, kokë lakra, sallata jeshile; këshillohet që të konsumohen një javë para menstruacioneve, sepse nxitin urinimin dhe pakëson mundësinë e fryrjes së këmbëve dhe fryrjen e gjoksit për arsye të bllokimit të ujrave në trup. – Taraxacum ; kjo bimë ka vecori  në pastrimin e ujrave të bllokuara në trup, gjethet e kësaj bime ...

Mëngjes i Shëndetshëm

On Monday, February 17th, 2014
Përbërësit elementar për një mëngjes të shëndetshëm Mëngjesi është prej vakteve të domosdoshme për balancimin e të ushqyerit, prandaj mos e humb këtë vakt sepse është shumë i rëndësishëm për shëndetin dhe i siguron energji oragnizmit. Mëngjesi i shëndetshëm duhet të përmbajë: niseshtera, fibra, proteina, vitamina dhe yndyrna te pangopura. Të gjitha këto elemente gjenden ...

Hudhra dhe Qepa e forcojne zemren, imunitetin dhe parandalojne kancerin

On Saturday, February 15th, 2014
Hudhrat dhe qepët janë shumë të popullarizuara për gatim dhe shtimin e shijes ne ushqim. Por përveç shijes së tyre të mirë, ato ofrojnë edhe shumë përfitime shëndetësore. Aroma e tyre e fortë jep efektin e lotimit të syve që shkaktohet nga përmbajtja e lartë e squfurit që i bën ato shumë terapeutike për trupin ...

Vaji i peshkut ngadalëson plakjen e trurit

On Tuesday, February 11th, 2014
Personat të cilët konsumojnë vaj peshku ose marrin suplemente me vaj peshku, kanë koeficient 13 për qind më të lartë të inteligjencës (IQ) dhe gjasa më të vogla për të zhvilluar sëmundjen e Alzheimerit. Përfundimi vjen nga një studim skocez i realizuar vite më parë. Studiuesit kanë analizuar më shumë se 300 persona, të cilëve ...

Si ti kushtojme kujdes vetës gjatë shtatzanisë

On Sunday, February 2nd, 2014
Sikur kur gjithmonë nënat sakrifikojnë gjëra për fëmijet e tyre, ashtu edhe trupi i tyre harxhon ushqyese esenciale për të ofruar shendet dhe rritje të foshnjës së sajë. Zinku konsiderohet si element mjaft i rendesishem. Sasia e pamjaftueshme e zinkut është mungesa më problematike në shtatzeni. Zinku është i domosdoshëm për dy arsye: 1.rritje normale ...

Pastroni veshkat në mënyrë natyrale

On Sunday, January 19th, 2014
Vitet kalojnë dhe veshkat tona filtrojne gjakun duke larguar kripën, helmin dhe çdo materie te padëshiruar qe te mos hyjnë në trupin tonë. Me kalimin e kohës, kripa akumulohet dhe kjo duhet t’i nënshtrohet trajtimit dhe se si mund ta menaxhojmë ketë situatë? Është shumë e lehtë, së pari marrim një tufë majdanoz  dhe e pastrojmë mirë. Pastaj e grijmë në ...

Ushqimi kundër rënies së flokëve

On Tuesday, January 14th, 2014
Rënia e flokëve është e përhapur në mënyrë të veçantë në periudhën e pranverës. Shumica vuajnë nga rënia e flokëve, që përveç se në pamjen fizike, ndikon edhe ndaj vetëbesimit. Por, disa produkte në ushqim janë të shkëlqyeshme në përforcimin e flokut dhe në parandalimin e rënies së tyre. Kryesisht edhe flokët janë të krijuara ...

Në shishen nga plastika gjenden 25 mijë substanca kimike

On Friday, October 11th, 2013
Uji në shishe plastike duket se megjithatë nuk është një zgjidhje e mirë. Një studim i ri gjerman zbulon se vetëm në një shishe plastike të ujit gjenden madje 25 mijë substanca kimike. Disa prej tyre janë shumë të rrezikshme për organizmin e njeriut, shkruan revista ‘PLoS One’ ku edhe janë publikuar rezultatet e studimit. ...