Archive for the ‘Shendeti’ Category

Qershia, fruti i lëkurës së bukur

On Friday, June 20th, 2014
Qershori është muaji i qershisë. Ky frut piqet në stinën e nxehtë dhe rezervon energjinë “Yang”. Në librat e mjekësisë kineze janë shënuar gjerësisht vlerat magjike mjekësore të qershisë, veçanërisht për dobishmërinë që ka ajo për bukurinë e lëkurës. Në librin “Ming Yi Bie Lu” është shënuar që lëngu i qershisë mund të aplikohet direkt ...

Metodat e rëndësishme për shëndetin e flokëve

On Thursday, May 1st, 2014
Flokët lidhen ngusht me bukurinë personale, prandaj nevojitet një përkujdesje e madhe për to. Përveç kësaj, flokët flasin edhe për shenjat e përkeqësimit të shëndetit. Sipas teorisë së Mjekësisë Tradicionale Kineze, “ushqimi i flokëve vjen nga gjaku”. Si rezultat, të rinjtë me qarkullimin e plotë të gjakut duhet të kenë flokë të dendur me ngjyrë ...

Receta shtëpie kundër rrudhave

On Sunday, April 27th, 2014
Rrudhat janë faktori më i madh që frikësojnë pjesën më të madhe të femrave sot në botë. Edhe pse shpesh nuk e pranojmë, por rrudhat fillojnë të na bezdisin sapo nisin të bëhen të dukshme sidomos në pjesën rreth syve. Le të njihemi më tepër me to, për mënyrat e parandalimit dhe reduktimit të tyre! ...

Si t’u thoni lamtumirë pikave të zeza

On Sunday, April 27th, 2014
  Ç’tju bëj pikave të zeza? Ndoshta pjesa më e madhe e femrave e kanë bërë dhe e bëjnë shpesh këtë pytje. Disa madje ankohen se kanë përdorur shumë preparate apo produkte që gjenden sot në treg, por pa rezultat. Disa ndoshta do të shkojnë përpara pasqyrës dhe do mundohen t’i shtrydhin. Dermatologët thonë se ...

Pesë metale të pesë planetëve qe mund të shërojnë sëmundje të ndryshme

On Sunday, April 20th, 2014
Ari dhe argjendi, bizhuteritë, gjësende nga çeliku, monedha bronzi dhe shumë gjëra të tjera metalike kanë qenë të njohura si shëruese që nga kohët e lashta. Megjithatë, shumica e njerëzve nuk e konsiderojnë metalin si një metodë e trajtimit dhe e konsiderojnë atë si diçka që i përket së kaluarës. Megjithatë, terapia metalike vazhdon që ...

Si të qëndroni të bukura edhe pas lindjes së fëmijës

On Wednesday, April 16th, 2014
Si mund të ruhet bukuria femërore edhe pas lindjes së bebes? Pas lindjes, trupi i nënave të reja pëson ndryshim të madh. Ato merakosen për plakjen e parakohshme. Në këtë program, do t’ju flasim lidhur me sugjerimet e mjekësisë tradicionale kineze për shmangien e plakjes së parakohshme. 1.Furnizimi i mjaftueshëm me kalcium: nënat që ushqejnë ...

Maskat në shtëpi për rritjen e flokëve

On Sunday, April 13th, 2014
      Flokët janë gjysma e bukurisë, dikujt i pëlqejnë të gjatë, dikujt tjetër të shkurtër. Një tendencë e këtij viti janë gërshetat dhe për këtë ju duhen flokë të gjatë. Së bashku me maskat duhet të tregoni kujdes edhe për ushqimin. Nëse doni të keni flokë të shëndetshëm konsumoni më shumë ushqime proteinike ...


Çfarë është vaginoza bakteriale?

On Saturday, April 5th, 2014
Vaginoza bakteriale paraqet çrregullimet në përbërjen e florës vaginale, kur rritet përqindja e bakterieve të cilave për shumim i duhet oksigjeni (bakteria anaerobe). Ky çrregullim më së shpeshti lajmërohet tek gratë të cilat janë në vitet reproduktive. Vaginoza bakteriale nuk bën pjesë në sëmundjet seksualisht të transmetueshme por ndërrimi i shpeshtë i partnerëve dhe seksi ...

Arsyet e tuberkulozit dhe metodat e parandalimit të tij

On Thursday, April 3rd, 2014
Me ardhjen e pranverës,që shoqërohet me një mot të ngrohtë, çelin lulet e ndryshme, por shumohen dhe bakteret e viruset e ndryshme. Në këtë stinë, mund të përhapen shpesh virozat e gripit dhe sëmundjet e ndryshme ngjitëse, të cilat shoqërohen me kollë, pështymë dhe simptoma të tjera. Specialistët e mjekësisë paralajmërojnë se nëse keni kollë, ...