Archive for the ‘Shendeti’ Category

Magjia e erëzave në shëndetin tonë

On Sunday, January 25th, 2015
Për shekuj me radhë erëzat janë përdorur si ilaçe natyrore, për shërimin e shpirtit, por shumica e tyre njihen për shije të bollshme dhe aroma të veçanta. Ndoshta ajo çka ju nuk dini është se ka disa erëza që janë të mira për lëkurën tuaj dhe janë plot me antioksidantë të fuqishëm që në fakt ...

Gruaja boshnjake tregon receten qe e ndihmoi te sherohet nga kanceri

On Wednesday, December 17th, 2014
Një grua e cila pretendon se kishte vuajtur nga kanceri, e ka publikuar në një portal, recetën e një ilaçi popullor, për të cilin thotë se i ka ndihmuar të shërohet nga kanceri. Gruaja boshnjake ka treguar recetën që e ndihmoi të shërohet nga kanceri. Receta përbëhet nga xhenxhefil dhe mjaltë, e cila ka arritur ...

Si të heqim lythat në kushte shtëpie

On Friday, December 5th, 2014
Lythat janë rritje të lëkurës të shkaktuara nga një infeksion virale specifikisht nga virus i(virusi human papilloma).Ato janë një lezion i lëkurës, të cilat paraqesin një formë të ndryshueshme, zakonisht kanë formë të rrumbullakët. Por lythat mund të ndikojnë dhe në paraqitjen tone të jashtme duke shkaktuar ndrojtje (për shkak se na prishin imazhin) por ...

6 hapa për bark, vithe të forta dhe duar të bukura

On Tuesday, December 2nd, 2014
Dy ushtrime u kushtohen barkut, tri vitheve, ndërkaq një ushtrim gjithmonë tricepsit. Për motivim, nxirrni veshjen tuaj të preferuar vjeshtore nga gardëroba, në të cilën dëshironi të dukeni sa më bukur, lëshoni muzikën tuaj të preferuar dhe filloni aksionin “sërish perfekt”. Çdo ditë ndani nga 20 minuta për 6 ushtrime të rëndomta me të cilat ...

Ja sëmundjet që kurohen nga hithrat

On Thursday, November 13th, 2014
Hithrat janë të shkëlqyera për të trajtuar një sërë sëmundjesh të ndryshme. Ato janë mjaft të shëndetshme edhe për trajtimin e flokut, ndaj konsumimi i tyre është i domosdoshëm. Hithra është një nga bimet më të njohura në fushën mjekësore. Në përbërie të saj gjenden disa komponentë si klorofilë, lëndë vazoaktive, serotonin, histamin, acetilkolin, LTB4, ...

Çfarë të hahet dhe të pihet në kohë të caktuara të ditës

On Wednesday, September 24th, 2014
Nuk është e rëndësishme vetëm ajo që e hani, por edhe kur e hani. ‘Ushqimi dikton çdo gjë, nga disponimi dhe nivelet e energjisë e deri në cilësinë e gjumit dhe dëshirat”, thotë dietistja Marci Anderson. Pra, nëse dëshironi të furnizoheni me energji në mëngjes, të qetësoheni gjatë drekës dhe ta siguroni një gjumë të ...

Qëndroni të rinjë me këto mënyra të thjeshta

On Tuesday, August 26th, 2014
Duke u rritur, pamja juaj rinore largohet çdo ditë e më shumë. Por, Kiran Lohia, një dermatologe, ka shpërndarë disa mënyra të shëndetshme për lëkurën që të qëndrojë e re. Për të arritur që të keni lëkurë të shëndetshme dhe të re, duhet t’i përcjellni këshillat e Kiran Lohia që Lajmi.net i ka transmetuar për ...

Ja pse nuk duhet ta mbani laptopin në prehër

On Wednesday, August 6th, 2014
Specialistët pohojnë se laptopi është mirë të përdoret mbi tavolinë ose më e keqja të vendoset mbi një jastëk të mbështetur mbi gjunjë. Në asnjë mënyrë nuk duhet të harrojmë se të gjitha pajisjet elektrike përhapin dallgë elektromagnetike. Rrezatimi elektromagnetik tek laptopët ndodh më shumë në pjesën e poshtme, për këtë arsye organet gjenitale mund ...

Sfungjeri i enëve, objekti më i ndotur

On Wednesday, July 23rd, 2014
Të gjithë mendojmë se ambjentet e tualeteve janë ndër vendet më me shumë baktere, por ka një objet të cilin e përdorim shumë shpesh gjatë ditës, sfungjeri i enëve, ku numri i baktereve është shumë herë më i lartë nga sa mendojmë. Mikrobiologu në Insitutin e Shëndetit Publik, Artan Bega, tregon se analizat e bëra ...

Pasojat nga mungesa e hekurit në organizmëm

On Friday, July 11th, 2014
Hekuri ka shumë funksione në trupin e njeriut, të cilat janë rrënjësore për jetesën. Mungesa e tij mund të çojë në anemi, pagjumësi, mungesë oreksi, zbehje, etj, gjithashtu çon edhe ne rritje të ngadaltë e të vështirë të fëmijëve. Lista është e gjatë, ku mungesa e tij mund të shkaktojë shurdhim, sëmundje kockash, funksionim të ...